Yasaklanması söz konusu değil

0
90

Balıkesir’de 21 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu platform üyelerinin Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ı ziyaret edip, mezuniyet törenlerinin masum bir program şeklinde sunulduğunu ancak ahlak ve edebe uymayan birtakım olumsuzlukların yaşandığı uygulama haline döndüğünü belirterek, yasaklanması çağrısına Milli Eğitim Müdürü Yıldız’dan da tepki geldi. Yıldız, “Bir kötü örneği gösterip mezuniyet törenleri yasaklanamaz. Yapılan açıklama talihsiz bir açıklama” dedi.

Balıkesir’de 21 derneğin oluşturduğu Balıkesir Sivil Toplum Platformu’nun İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ı ziyaret edip ardından mezuniyet törenlerine dikkat çekerek, “Törenler ahlaksızlığın tavan yaptığı kutlamalara döndü” diyerek törenlerin iptal edilmesi çağrısı gündeme oturdu.

Balıkesir CHP Milletvekilleri konuyu meclis gündemine taşırken, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız da açıklamanın talihsiz bir açıklama olduğunu ve törenlerin yasaklanmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

“BİR KÖTÜ ÖRNEK VAR DİYE TÖRENLERİ İPTAL Mİ EDECEĞİZ?”

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Mezuniyet törenleri ile ilgili bakanlığın genelgesi var. Mezuniyet törenlerinin yaptırılmaması veya yasaklanması söz konusu değil. Bakanlığın belirttiği gibi törenlerde idareci ve öğretmenlerin mutlaka bulunması zorunlu. Yapılan açıklama talihsiz bir açıklama. Türkiye’de geçmiş yıllarda olmuş bir olayı örnek göstererek, bunu yüz binlerce okula mal edemeyiz. Trafikte bir kaza oldu diye milyonlarca ehliyeti mi iptal edeceğiz” dedi.

PLATFORM AHLAKSIZLIKLA SUÇLAMIŞTI

Ensar Vakfı, Önder, İHH gibi derneklerin yer aldığı Balıkesir Sivil Toplum Platformu, yaptığı açıklamada mezuniyet törenlerini ahlaksızlıkla suçlamıştı.

Platformdan yapılan açıklamanın bir bölümünde şu görüşlere yer verilmişti: “Ahlaksızlığın tavan yaptığı bu sözde kutlamalar mezuniyet töreni veya balosu olarak bilinçli bir şekilde belleklere yerleştirildi. Bazı şuursuz öğrenci velilerinin de zemin hazırladığı bu rezilliklere artık dur denmelidir. Bu rezaletlere artık son verilmelidir. Bu yanlışa müsaade eden okul yöneticileri de hakkında gerekli idari işlemler yapılmalıdır. Şöyle bir düşünelim! Bu karakterde olanlara, eğitim için körpe çocuklar nasıl emanet edilebilir? Bu tiplerin yetiştireceği nesiller dinine ve topluma faydalı olabilir mi? Bunun önüne geçilmelidir. Yoksa hayal ettiğimiz Asım’ın Nesli her geçen gün umut olmaktan çıkıp hasret haline dönüşüyor. Eğer bizler Asım’ın Nesli istiyorsak bizi bozmaya çalışan ve bizi biz yapan değerlerimizden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı hep beraber kalbinde vatan, millet, ümmet sevgisi olan herkesle birlikte dur dememiz ve engel olmamız gerekir.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here