Deprem bölgesi Osmaniye’den dönen Vali Şıldak: 40 kere oturup düşünmek gerekir

0
117

ÖZEL HABER – Deprem bölgesi Osmaniye’de bir ay Koordinatör Vali olarak görev yapan Vali Hasan Şıldak, deprem izlenimlerini ve Balıkesir’de yapılacak çalışmaları anlattı. Vali Şıldak, “Balıkesir deprem kuşağında bir il. Bu yapı stoğunu iyileştirmek lazım. İmara açılacak yerlerle ilgili 40 kere oturup düşünmek, incelemek gerekir. İmardan sonrasında imarın kat yüksekliği, yapıların ruhsatlandırılması, denetlenmesi konusunda da çalışmaların daha titiz yapılmasına ihtiyaç var” dedi.

Osmaniye’de bir ay boyunca depremim yaralarının sarılması için Koordinatör Vali olarak görev yapan Vali Hasan Şıldak, bölgedeki izlenimlerini ve Balıkesir’in depreme hazırlanması için yapılması gereken çalışmaları HABERCİ’ye anlattı.

HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e konuşan Vali Hasan Şıldak, 315 kilometrelik hatta meydana gelen depremlerde devletin tüm kurumlarıyla koordineli olarak görev yaptığını söyledi.

“12 SAAT SONRA BÖLGEYE ULAŞTIK”

Depremin ilk günü saat 18:00 sıralarında Osmaniye’ye ulaştıklarını kaydeden Vali Hasan Şıldak, “Hava şartları çok uygun değildi, uçakla Adana’ya geçtik oradan da Osmaniye’ye ulaştık. Yıkılmış binalar vardı. Biz doğrudan İl Jandarma Komutanlığı’nda oluşturulan Koordinasyon Merkezi’ne geçtik. Orada Gençlik Spor Bakanımız ve diğer yetkililer vardı. Bu kadar geniş kapsamlı bir deprem afetinin hemen sonrasında 12 saat sonra biz ulaştığımızda duruma nezaret edilmişti, arama kurtarma faaliyetleri de kısmen başlamıştı. Biz ulaştıktan bir süre sona bizim büyükşehir ekipleri olsun, Bandırma’dan arama kurtarma faaliyeti yürüten gönüllü 911 Ekibi kısa sürede ulaşarak arama kurtarma çalışmalarına başladı” dedi.

“YOĞUN ÇALIŞMA VARDI PANİK YOKTU”

Osmaniye’de arama kurtarma faaliyetleri, çadır kentlerin kurulması, sıcak yemek çalışmaları içerisinde yoğun bir koşuşturmaca yaşadıklarını belirten Vali Şıldak, “Panik yoktu, devlet kurumları organize olmuştu. En çok iş makinesi ve vinç ihtiyacı vardı. Bunların diğer illerden sevk edilmesi ve il içindekilerin kullanımı konusunda koordinasyon yaptık.  Bölgeye çok yardım geldi. Şehrin dışında Organize Sanayi Bölgesi’nin boş depolar kullanıldı. Şehir trafiğine kamyon ve TIR’lar sokulmadan yardım malzemeleri burada toplandı ve ilgili yerlere sevk edildi. Osmaniye’de en çok yıkım merkezde olmuştu. 140 civarında bina yıkıldı” dedi.

“DEPREME HAZIR OLMAK LAZIM”

Bu depremin çok yaygın alanda olduğunu bildiren Vali Şıldak, “315 kilometrelik bir hattın faylarının kırılması söz konusu oldu. Bu yeniden olmayacak veya bu kadar kapsamlı depremler yaşamayacağız anlamına da gelmez. Hazırlıklı olmak lazım. Deprem hazırlıkları tamamen ciddiye alınması, planlı yürütülmesi gereken çalışmalar. Bu aşamada oturup düşünmek lazım. Hangi konularda özellikle hareket etmek lazım diye.

“BALIKESİR’DE YAPI STOĞUNU İYİLEŞTİRMEMİZ LAZIM”

Bir kere Balıkesir’de bu yapı stoğunu iyileştirmek lazım. Depreme dayanıklı hale getirmek lazım, bunun yolu da Kentsel Dönüşüm. Balıkesir’de deprem kuşağında yer alan fayların hem Kuzeyinde hem Körfez hattında yer aldığı ve ciddi ölçüde deprem üretme kapasitesine sahip olduğu bilinen bir gerçek. Biz artık devletimizin üst yönetimi bakanlıklar düzeyinde yeni kararların alınıp sadece il ölçeğinde daha kapsamlı çalışmalar yürütülmesini bekliyoruz. Bunun da yapılacağını düşünüyorum. Özellikle Çevre Şehircilik Bakanlığıyla İçişleri Bakanlığı bu hamleleri yapacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı stoğu ile ilgili İçişleri Bakanlığı da afetin oluşmasından sonraki müdahaleler ile ilgili hamleleri yapacak” dedi.

“AFAD GÜÇLENDİRİLECEK”

Balıkesir’de AFAD’ın güçlendirilmesi, arama teknisyenlerinin, acil müdahale yapacak ekiplerin sayısının ve niteliğinin arttırılmasının sağlanacağına dikkat çeken Vali Şıldak, sözlerine şöyle devam etti: “AFAD depolarımızdaki, malzemeler deprem bölgesine gönderilmişti, bu depolarımızı tekrar dolduracağız, personel sayımızı arttıracağız. Bu çalışmalar bakanlıklar düzeyinde planlanacak. Biz Balıkesir olarak İl Risk Azaltma Planımızın çalışmalarını tamamladık. Her şey hazır plan olarak. Ama önemli olan planın hayata geçirilmesi, paniklemeden bütün kurumların fonksiyonlarını yerine getirebilmesidir.

“SORUMLULUK YEREL YÖNETİMLERİN”

Depremlerde esas mesele deprem öldürmez yapılar öldürür. Burada da gördük ki; eski yeni ayırt etmeksizin eğer tekniğine uygun yapım gerçekleştirmişse, yapı sağlamsa ve doğru zemin seçilmişse, o zemine uygun bir teknik uygulanmışsa hiçbir sorun olmuyor. Burada esas sorumluluk yapıların yapılması, denetlenmesi, imar izinleri, imar çalışmalarıyla ilgili yerel yönetimlerin. Belediyelerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Kentsel Dönüşüm konusunda da hem bakanlık hem de büyükşehir ve ilçe belediyeleri düzeyinde ciddi adımlar atmamız lazım. İmara açılacak yerlerle ilgili 40 kere oturup düşünmek, incelemek gerekir. İmardan sonrasında imarın kat yüksekliği, yapıların ruhsatlandırılması, denetlenmesi konusunda da çalışmaların daha titiz yapılmasına ihtiyaç var. Böyle olmasaydı bu kadar can kaybı vermezdik, bu kadar bina yıkılmayabilirdi. Bundan ülkemizin çok büyük dersler çıkaracağını düşünüyorum.

“ÇALIŞMALARA HEMEN BAŞLIYORUZ”

Valilik olarak, AFAD olarak çalışmalara hemen başlıyoruz. AFAD Müdürlüğümüzü toplantıya çağırdım. İlimizdeki bütün planların güncellenmesi, çalışmaların gözden geçirilmesi, Osmaniye’de edindiğimiz tecrübelerin buraya aktarılması, afetten hemen sonra ilk dakikadan itibaren atacağımız adımları gözden geçireceğiz. Çadır kentlerin yer seçimi, en çok neye ihtiyaç duyuluyor, koordinasyon konusunda kurumlar arasında çalışmaları kaymakamlarımız ile belediyelerimizle gözden geçirip daha iyi planlayacağız.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here