“Ödül ve cezalar çocuğu etkiler”

0
80

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, ebeveynlerin verdiği ödül ya da cezaların çocukları etkilediğini, ödül ve ceza yönteminin, çocukta bir ömür travmaya sebep olabileceğine dikkat çekerek aileleri uyardı.

Birçok ailenin çocuklarına uyguladığı ödül ve ceza yönteminin, çocuklarda bir ömür peşlerini bırakmayacak travmaya sebep olabileceğini vurgulayan Ceylan, “Ailelerin isteklerini yaptırmak için verdiği ödül, çocuğun doyuma ulaşmasını engelliyor. İstekleri gerçekleşmeyen ailelerin verdiği cezalar ise çocuğun öfkeli ve şiddete eğilimli olmasına sebep oluyor” dedi.

“ÖDÜL VERMENİN DE SIKINTILARI VAR”

Ödül vermenin de sıkıntılarının olduğunu ifade eden Ceylan, “Ödül, çocuklarda yapmasını istediğimiz doğru bir davranışın tekrarlanması için, çocuğa istediği bir şeyi sunmak, vaatlerde bulunmaktır. Ceza ise çocukta yapmasını istemediğimiz bir davranışı söndürmek ya da tekrarlanmaması için, karşılığında onu istediği bir durumdan mahrum bırakmak ya da ona farklı yapmak istemediği bir şeyi sunmaktır. Odanı toplamadan dışarı çıkamazsın gibi.

Çocuğa ödül verildiğinde çocuk doyumsuzluğa ulaşıyor. Çocuk doyuma ulaştığı sürece bunu artık bir sorumluluk olarak görmüyor, Tamamen ödüle odaklı gidiyor. Çocuğun istekleri arttıkça, ailenin de ondan beklediği sorumluk artıyor. Aslında bu tamamen sorumluluk bilincini oluşturmuş olmuyor. Çocuk tatmin olmuyor. Ailenin geliri de belki buna yetmeyecek bir süre sonra. O yüzden ödül çocuklarda sorumluluk bilincini kaybetmesine sebep oluyor, oluşmamasına sebep oluyor” dedi.

“ÇOCUKLAR AİLELERİN YANSIMASIDIR”

Ceza verildiğinde çocuğun kaygı seviyesinin yükseldiğini söyleyen Ceylan, “Bir arkadaşından onu mahrum bıraktınız, oyun oynamaktan mahrum bıraktığınızda çocuk için inanılmaz bir etki oluyor. Büyüdüğünde bile hep aklına gelecek. Çocuklar ailelerin yansımasıdır. O çocuk, çocuk olarak kalmayacak, ileride büyüyecek. O da bir anne, baba olacak. Çünkü çocuk, anne babasından gördüğünü yapar. Ceza alan çocuklarda şiddet eğiliminin çok yoğun olduğu gözlemleniyor. Öfke krizlerine, öfke nöbetlerine girebiliyorlar. Kendisine ve dışarıdaki çocuklara zarar verebiliyorlar. Aileler, keşke yapmasaydım diyebiliyorlar. Keşke demeden önce, yerine daha farklı şeyler sunabilirsiniz” diye konuştu.

“ÇOCUĞUNUZU SORUMLULUK SAHİBİ OLARAK YETİŞTİRİN”

Ceylan, konuşmasında ödül ve ceza yerine yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “Çocuğunuzu küçük yaştan itibaren sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirin. Küçükken çocukları sorumluluk bilinciyle yetiştirirseniz, ceza ve ödülü gerek kalmaz. Ödül ve ceza bir süre sonra çıkar ilişkisine dönüyor. Sorumluluk gelişmemiş oluyor. Çocuk sorumluluk sahibi olmuyor. Bunun yerine yapmanız gereken şey, çocuğu küçük yaşta sorumluluk sahibi olarak yetiştirmek. Ayrıca ceza ve ödül değil, önemli olan aranızdaki şefkat ve bağdır. Ne kadar güçlü tutarsanız, zaten çocuk sorumluluk bilinciyle her istediğinizi yapacaktır” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here