“Yaşamak, yaşatmak istiyoruz”

0
274

Balıkesir Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Balıkesir Şubesi, 1. Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği ve Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği tarafından Atatürk Şehir Hastanesi önünde sağlık çalışanlarını anmak için basın açıklaması yapıldı. Ortak açıklamayı yapan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Öfkeliyiz; çünkü tükendik. Çünkü, ölüyoruz” dedi.

Sağlıkçıların Atatürk Şehir Hastanesi önünde yaptığı açıklamada konuşan Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, ülkede ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce, halkın sağlığı için, sağlık çalışanlarının sağlığı için yaptıkları uyarılara dikkat çekti.

Uçan, “Bilimin, aklın yolunu gösterdik. Bizleri dinleyin dedik. Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomik kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kaybetmeye de devam ediyoruz.

“HER GÜN AÇIKLANAN SAYILAR BİR CANDI”

Her gün açıkladığınız sayıların her biri bir candı; anneydi, babaydı, çocuktu, eşti, dosttu. Bu canlarımızı sizin yanlış pandemi yönetiminiz nedeniyle kaybettik. Bu ölümlerin önemli bir bölümü önlenebilir ölümlerdi ve önlemediniz, önleyemediniz. En temel hakkımız olan yaşam hakkımızı ihlal ettiniz” dedi.

Salgının başından beri sürekli şeffaflık istediklerine dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Uçan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hiçbir bilgiyi bizlerle paylaşmadınız. Halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediniz. Bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına kulaklarınızı tıkadınız. Salgından politik başarı hikayesi çıkarmaya çalıştınız. Salgın konusunda doğruları söyleyen kim varsa terörist ilan ettiniz. Geldiğimiz noktada maalesef haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ekonomik ve siyasi kaygılarla aldığınız kararlardan dolayı yitirdiğimiz binlerce canın, yüzlerce sağlık çalışanının hesabını kim verecek? Kişisel koruyucu malzeme herkes için ücretsiz ve adil olarak karşılanmalı, dağıtılmalıdır dedik ama ne yurttaşlarımız ne de sağlık çalışanları maskeye ulaşabildi. Beş maskeyi dağıtamadınız, yurttaşlarımız ve sağlık çalışanları kişisel koruyucu malzemeleri çok daha yüksek fiyatlarla, yarattığınız karaborsadan temin etmek zorunda kaldılar. Yaşanan kaos bizleri maalesef haklı çıkardı. Aylar öncesinden grip aşısı konusunda uyardık, gerekli çalışmaları yapın dedik. Grip salgınıyla birlikte COVID-19 yıkıcı bir etki yapar dedik. Tüm toplumun aşılanması gerekirken, temin edilen aşı sayısı risk gruplarının hemen hiçbirine yetmedi. Sağlık çalışanlarını bile risk grubunda saymadınız.

Yurttaşlarımız, yaşanan bu kaosun içinde aşı bulabilmek için ASM’ler, eczaneler, hastaneler arasında dolaştı durdu. Yarattığınız bu kaos yurttaşlarımıza sağlık sorunu, sağlık çalışanlarına da şiddet olarak döndü. Aşının bizler için bir hak, sizler için bir ödev olduğunu söyledik ama siz ödevinizi yapmadınız. COVID-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu sulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla maluliyet ile karıştırarak kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin ve hukukçuların söylediklerini dinlemeyip sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamadınız  ve oyalamaya devam ediyorsunuz. 2020 yılını geride bıraktığımız bu günlerde sizleri tekrar ve daha güçlü uyarıyoruz. Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil; halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Önlenebilir her ölümün sorumlusu sizsiniz. Yaşam hakkımızın ihlaline karşı sessiz kalmayacağız. Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz. Bizler yaşamak, adanmışlık mesleğinin temsilcileri olarak her zaman olduğu gibi yaşatmak istiyoruz” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here