“Yaşlılıkta rahat etmek için, iyi beslenin, hareket edin”

0
151

İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde yaptığı açıklamada insanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığını kaydederek, “Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenin, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapın, alkol ve tütün kullanımından uzak durun” dedi.

İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde vatandaşların yaşlılıkta iyi bir yaşam geçirmeleri için uyarılarda bulundu.  Yavuzyılmaz, “Yaşlanma doğumla başlayan, hayat boyu süren ve geri dönüşümsüz bir süreçtir. Belli bir sınırı kabul etmek doğru değilse de kronolojik olarak tüm dünyada 65 yaş ve üzeri yaşlılık olarak kabul edilmektedir. Dünyada ve ülkemizde beklenen yaşam süresi uzamakta ve yaşlı nüfusun genç nüfusa oranı giderek artmaktadır. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir. Korunmak için başlıca üç ilke; eterli ve dengeli beslenme, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma, alkol ve tütün kullanımından uzak durma.

Yaşlılıkta yeterli ve dengeli beslenmek için besin çeşitliliği sağlanmalı. Günde en az üç öğün beslenilmeli. İdeal vücut ağırlığı ve kas gücü korunmalı. Besinler doğru hazırlanmalı, pişirilmeli ve saklanmalı. Sebze ve meyveler bol ve çeşitli tüketilmeli. Ekmek ve diğer tahıllar yeterli miktarda tüketilmeli. İç yağ, kuyruk yağı,margarin gibi doymuş yağların tüketimi azaltılmalı. Su ve diğer sıvılar yeterli miktarda tüketilmeli. Posa tüketimi artırılmalı. Süt ürünleri gibi kalsiyumdan zengin besinler tüketilmeli. Tuz ve sodyum tüketimi azaltılmalı. Şeker tüketimi azaltılmalı. Ülkemizde yaşlıların fiziksel olarak aktif oldukları söylenemez. Ülkemizde yapılan bir çalışmada yaşlılar arasında fiziksel aktivitenin düşük olduğu, sadece yüzde 30’unun yürüyüş, yüzde 15’inin ev içinde egzersiz yaptığı belirlenmiştir. Hareketsizlik yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır, pek çok kronik hastalık sıklığını artırır, bu hastalıkların daha erken yaşta görülmesini sağlar, kısaca yaşlılığı hızlandırır, yaşam süresini kısaltır.

Düzenli fiziksel aktivitenin, birçok sistemin ve organın fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Yaşlılık dönemine kadar düzenli fiziksel aktivite yapmamış kişilerde bile düzenli egzersiz yapmanın yaşam süresini ve yaşam kalitesini arttırdığı gösterilmiştir. Fiziksel aktivitenin çok sayıda olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilinen olumlu etkileri; kalp hastalığı ve inme riskinde azalma, tip 2 diabetesmellitus riskinde azalma, yüksek kan basıncında düzelme, kan lipidprofilinde düzelme. Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir. Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here