Yaz Tatili için Kitap Önerileri – 2

0
106

Daha önceki yazımda önerdiğim “İlber Ortaylı Seyahatnamesi”, “Sofie’nin Dünyası”, “Aylak Adam”, “Sırça Fanusu”, “Zamanın Kısa Tarihi” kitaplarına ek olarak bu yaz için çok sevdiğim 5 tane kitabı daha önermek istiyorum.

Ben, Kirke – Madeline Miller

Ben, Kirke; 2019 yılında Madeline Miller tarafından yazılan mitoloji türünde bir eser. Homeros’un Odysseus destanında anlatılan başta Kirke olmak üzere, Zeus, Helios, Odysseus karakterlerini alışılagelmiş bakış açısı dışında anlatarak eserinde etkileyici bir anlatıma ulaşmıştır. New York Times Çok Satanlar listesinde de birinci sıraya ulaşmıştır.

“Senelerim böyle geçti. Bütün o süre boyunca kabuğumu kırmayı beklediğimi söylemek isterdim ama korkarım zamanın sonuna dek bütün o kör acılardan başka bir şey olmayacağına inanarak akıntıya sürüklenip durdum.”

“Her şeyi bildiğini düşünen bir kimsenin öğrenebileceği bir şey yoktur.”

Zorba – Nikos Kazancakis

Yunan edebiyatının en önemli yazarlarından Nikos Kazancakis’in 1946 yılında yayımladığı drama türündeki romanı Zorba, bir yaşam kılavuzu olarak düşünülebilir. Yazarın, kendisiyle giriştiği bir hesaplaşma; yaşamayı öğrenmek üzerine yazılmış bir eserdir.

“Ne makine şu insan be! İçine ekmek, şarap, balık, turp koyuyorsun; iç çekmeleri, gülüşler ve düşler çıkıyor. Sanırım beynimizde konuşan bir sinema var.”

“Kendini kurtarmanın tek yolu başkalarını kurtarmak için çabalamaktır.”

“Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım sevdalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan!”

Bunu Herkes Bilir: Tarihte Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar – Emrah Safa Gürkan

Tarihçi ve akademisyen Emrah Safa Gürkan’ın 2020 yılında yayımlanan kitabı “Bunu Herkes Bilir” tarihte doğru olduğu sanılan yanlışların ve toplumda kulaktan kulağa yayılan dedikodu niteliğindeki bilgilerin aslını anlatan bir eser. Belki de sizin de tarihte doğru bildiğiniz yanlışların, doğru cevaplarını bu kitapta bulabilirsiniz.

“Danse Maccabre, Kara Veba sonrası yaygınlaşan bu alegorik eserlerde, bu dünyanın manasızlığı vurgulanırdı. Üst sınıftan insanlar iskeletlerle beraber resmedilerek toplumdaki statüsünden bağımsız olarak herkesin ölüm dansında buluşacağı ana fikri işlenmekteydi.”

“Huzuru kaçmadan gerçeğe ulaşan pek fazla toplum yok.”

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

1891 yılında İrlandalı yazar Oscar Wilde tarafından yazılan ve tek romanı olan felsefi bir eserdir. Hayatında en çok değer verdiği şeyin güzellik olduğu genç Dorian, kendi portresini kıskanmaya başlar ve kendisi yerine portresinin yaşlanmasını diler. Okumanızı tavsiye ederim.

“İnsanların günahlarını göğe anlattıkları gibi yeryüzüne de anlatmalarını isteyen bir Tanrı vardı.”

“Belki de hayranlığını hiçbir zaman kelimelere dökmemeli insan.”

“Tanıdığım sanatçılar içerisinde yalnızca sanatı kötü olanların kişiliği güzel. İyi sanatçılar eserlerinde var oluyorlar, bu yüzden de kişilikleri sönük oluyor.”

Sevgili Arsız Ölüm – Latife Tekin

Latife Tekin’in 1983 yılında yayımlanan birçok dile çevrilen romanı 1960’ların İstanbul’unda geçer. Köyden kente göç olgusunu tüm gerçekliği ile anlatan oldukça akıcı bir eser. Yazarın hayatı ile benzerlik taşıması gerekçesiyle bu romanın aynı zamanda yazarın otobiyografisi özelliği taşıdığı da okurlar tarafından düşünülüyor. Seyyar Sahne’nin Sevgili Arsız Ölüm eserindeki Dirmit karakterinden uyarlanan Nisan  2017’den beri sahnelediği ‘Sevgili Arsız Ölüm: Dirmit’ adlı tek kişilik ve tek perdelik oyununu pandemiden önce izleme fırsatı bulmuştum. Eğer imkanınız olursa izlemenizi tavsiye ederim. Türk edebiyatındaki en çok severek okuduğum eserlerden biri. Sizin de bu romanı okumanızı öneririm.

“Dirmit kutu kutu evlerin damında tutan karın, insanların acılarına dayanamayıp eridiğini öğrenince şaşırdı.”

“Gün doğmadan koşardı, su yollarından geçer, duvarlar aşardı. Gelmedi bu bahar, gelmedi çok bekledik.”

Umarım önerdiğim kitap listesinden ilginizi çeken veya daha önce okuyup tekrar okumak istediğiniz kitaplar vardır.

Keyifli okumalar dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here