Yazıcı: Gazilerimiz bizim harcımız 

0
118

Vali Ersin Yazıcı, ‘19 Eylül Gaziler Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir” sözüyle, Türk milletinin yaşam felsefesini en güzel biçimde dile getirdiğini söyledi.

‘19 Eylül Gaziler Günü’ nedeniyle açıklama yapan Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’in şehit ve gaziler diyarı olduğuna dikkat çekti. Vali Yazıcı, vatan toprakları uğruna canlarını hiç çekinmeden veren şehitleri rahmetle anarak, gazilerin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

“BU MİLLET, GAZİ BİR MİLLETTİR”

Gazilerin, birlik beraberliğin, yurt sevgisinin, özgürlük ve bağımsızlığın en değerli unsurları olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Milletimizin geleneğinde, vatan, millet ve bayrak sevgisi, her sevginin üzerinde gelir. Bizler, vatan uğrunda kanlarıyla destanlar yazan, şehitler ve gazilerle dolu bir milletin çocuklarıyız. Ecdadımızın bu vatan topraklarını bizlere nasıl emanet ettiğinin bilinci içerisindeyiz. Vatan, uğrunda her fedakarlığı göstereceğimiz en değerli varlığımızdır.

Milletleri millet yapan bir takım değerler vardır. Bu değerler o milletin harcıdır, olmazsa olmazıdır. O değerlerle yaşar, o değerlerle nefes alır. Millet olmanın bilincine varır. İşte bu değerlerden bir tanesi de gaziliktir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi bu millet, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz gazi bir millettir. Milletimiz dün olduğu gibi bugün de ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz diyerek, istiklalini ve istikbalini savunmaktadır” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAYACAKLAR”

Gazilerin vatan uğrunda yapmış olduğu fedakarlık ve kahramanlıkların, milletin sinesinde yer edindiğini ve hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Yazıcı, “Bizi biz yapan ve millet olma bilincini oluşturan değerlerin başında şehitlik ve gazilik gelmektedir. Dolayısıyla milletimiz ve devletimiz hassasiyet içerisinde şehit ailelerine ve gazilerimize karşı her zaman duyarlı olarak yanlarında olmaya devam edecektir. Vatan toprakları üzerinde istiklal ve egemenlik içerisinde bayrak dalgalandırmamızı sağlayanlara Balıkesir halkı adına minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘MÜŞİR VE GAZİ!

Vali Ersin Yazıcı, mesajının son bölümünde şunları kaydetti: “İstiklal mücadelesindeki ulvi gayreti ve başarısından dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Müşir ve Gazi’ unvanı verilişinin yıldönümü vesilesiyle, şanlı tarihimizin mimarları olan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here