Yerel yönetimlerde kadınlar güçlenecek

0
59

Edremit Belediyesi, Kadın Adayları Destekleme Derneği ve ALDA tarafından yürütülen Sabancı Vakfı Hibe programları kapsamında desteklenen ‘Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz’ projesinin ilk faaliyeti olan çevrimiçi başlangıç toplantısı düzenlendi.

Sabancı Vakfı, Kadın Adayları Destekleme Derneği, Edremit Belediyesi ve Avrupa Yerel Demokrasi Ajansı yetkililerinin katılımlarıyla yapılan toplantıda kurumlar çalışmalarını anlattı.

12 aylık proje süresince yapılacak faaliyetler, ortaklık sorumluluk ve görevler ile istek ve öneriler paylaşılırken, projede birlikte hareket edilecek 14 pilot belediyeyi seçmek adına hazırlanan başvuru formu da değerlendirildi. 15 Eylül itibariyle belediyelere açık çağrı yapılmak üzere çalışmalar sürecek.

“KADIN, ERKEK EŞİTLİĞİ ŞARTINI REHBER ALIYORUZ”

Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Tamer Acar, “Edremit Belediye Başkanımız Selman Hasan Arslan’ın öncülüğünde, Avrupa boyutlu çalışmalara önem veriyoruz. Belediyemiz, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi tarafından hazırlanan Avrupa Yerelde Kadın-Erkek Eşitliği şartını rehber alarak projemizi hep birlikte başarıyla yürütecek ve proje sonrasında sürdürebilirliğini sağlamak adına tüm çalışmaları yapacaktır” dedi.

“KADINLAR YEREL YÖNETİMLERDE AKTİF ROL ALMALI”

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da; “Pandemi dönemiyle birlikte dünyada bulunan 47 milyon kadın ve kız çocuğu daha dezavantajlı hale geldi. Özellikle ev içi şiddet ve okul terk olaylarından kadınlar daha çok etkilendi. Toplumsal cinsiyet eşitliği projeleri pandemi döneminde daha da artarak büyük önem kazandı. Karar mekanizmalarında ve bunun ilk basamağı olan yerel yönetimlerde kadınların aktif rol alması öncelikli hale geldi. Bu projeyle kadınlar yerel yönetimlerde güçlendirilirken belediyelerin Avrupa Yerel Yaşamda Eşitlik Şartını imzalamaları ve iki yıl içinde yerel eşitlik planı hazırlıyor olması ilham verici” dedi.

Proje Koordinatörü Dr. Zeynep Banu Dalaman ve Proje Koordinatör Yardımcısı Hilal Tunca tarafından projenin genel çerçevesi, başvurudan bu yana gelinen süreçle önümüzdeki 12 ay boyunca yapılacak faaliyetlerin sunulması ve ardından yapılan genel değerlendirilme ile toplantı sona erdi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here