Yırcalı Ailesi SYAL’i yeniden yaptırıyor

0
41

Hayırsever iş adamı Rona Yırcalı, babasının yaptırıp Milli eğitime bağışladığı ve depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı verilen Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesini 32 derslikli olarak yeniden yaptıracak. Yırcalı, Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret ederek, yaptıracakları okulun detaylarını görüştü.

Balıkesirli hayırsever iş insanları eğitime verdikleri desteği sürdürüyor. Balıkesir’de hız kesmeden devam eden eğitime destek protokolüne bir yenisi daha eklendi. Hayırsever iş insanı Rona Yırcalı, babası merhum Sırrı Yırcalı’nın adının verildiği, 1987 yılında eğitim-öğretime başlayan ve deprem tebliğine göre yıkılıp yeniden yapılacak okulu aynı yerine 32 derslikli olarak yaptıracak. Vali Yazıcı, destekleri için hayırsever iş insanları Rona Yırcalı ve oğlu Sırrı Yırcalı’ya teşekkür etti.

“AİLE OLARAK EĞİTİME DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Hayırsever iş insanı Rona Yırcalı, aile olarak eğitime destek vermeye devam edeceklerini belirterek, “Biz aile olarak bu projeyi üstlendik. İnşaatına en kısa zamanda başlanacak ve aynı yerde tamamlanarak eğitime açacağız” dedi.

“EĞİTİME ÖNEM VERİRSENİZ HER ŞEYE ÖNEM VERİRSİNİZ DEMEKTİR”

Eğitime yapılan yatırımın çok önemli olduğunu dile getiren Vali Yazıcı, “Balıkesir, tüm zenginliklerinin yanında, gönlü zengin insanların devletinin, milletinin her daim yanında yer almıştır. Hayırsever iş insanlarımızın Balıkesir’e katkıları devam ediyor ve bu bizleri son derece memnun ediyor. Bugün Balıkesir’de verdiği destekler ile bizlerin hem maddi, hem de manevi olarak her zaman yanında yer alan, Rona beyle güzel bir güne başlamanın sevincini yaşıyoruz. Rona Bey, 32 derslikli yeni bir okulu daha Balıkesir’e kazandıracak. Okul protokolleri imzalarken hep dile getiriyoruz, büyük onur ve bayram sevinci yaşıyorum. Yırcalı Ailesi her bir çocuğun eğitiminde, her bir ailenin kalbinde olacak. Toplum olarak insanlık için iyi şeyler yapanları sahiplenmemiz, takdir etmemiz ve örnek almamız gerekir.

Eğitime önem verirseniz her şeye önem verirsiniz demektir. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal edersiniz demektir. Hayırseverlerimizin özellikle eğitim yatırımlarına desteklerinin artarak devamını beklediğimizi bu vesileyle bir kere daha belirtmek istiyorum. Okulumuzun çocuklarımıza, ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Eğitimi çok önemseyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra da; ‘En mühim ve feyizli işlerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitimde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu suretle olur’ ifadelerini kullanmıştır. Eğitim yatırımları son derece önemli ve gereklidir. Bizler de devletimizin imkanları ve hayırseverlerimizin destekleriyle ilimizde eğitim alanındaki ihtiyaçları önceleyerek yatırımlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Çok sayıda hayır işlerinde bulunarak ilimize önemli katkıları olan ve hayırseverlik sıfatının hakkını veren başarılı iş insanı eğitim gönüllüsü Rona Yırcalı’ya bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

 

BAŞARILARLA DOLU BİR OKUL

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi (SYAL) merhum Sırrı Yırcalı tarafından yaptırılıp, Türk Milli Eğitimine armağan edilmiştir. 17 Ağustos 1987 tarihinde tamamlanan okulun açılışı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapıldı. Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi 5 yıllık eğitim ve öğrenimiyle yabancı dil eğitimi veren Türkiye’deki 10 Anadolu Lisesinden bir tanesi. 1987 yılından bu yana 5 bin 400 öğrenci mezun oldu. Okul Türkiye çapında birçok ödüle (Üniversiteye sınavında, yabancı dil Türkiye birinciliği, spor müsabakaları, Türkiye’nin en güzel okul bahçeliği birinciliği gibi) sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here