Yoğun Bakım hizmetleri ele alındı

0
180

8 ilin Sağlık Müdürleri Balıkesir’de bir araya gelerek Yoğun bakım hizmet süreçlerini değerlendirdi. Toplantıda yoğun bakımlarda doluluk oranının yüzde 90 seviyelerinde olduğuna dikkat çekilerek iller arasında iş birliği kararı alındı.

Balıkesir Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı Yoğun Bakım Hizmet Süreçlerini Değerlendirme  toplantısına  Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak İl Müdürleri katıldı. Toplantıda yoğun bakım hizmetleri ile iller arasındaki hasta sevkleri ele alındı, yaşanan sorunlar tartışıldı.

Balıkesir Öğretmenevi’nde yapılan toplantıda  8 ilin sunumu yapılarak yoğun bakım hizmetleri değerlendirildi:  Yoğun bakım yataklarının doluluk oranının yüzde 90’lar seviyesinde olduğuna dikkat çekilerek, iller arasında yapılacak sevklerin doluluk oranına göre koordine edilmesi kararlaştırıldı.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Sağlık hizmeti kesintisiz ve dinamik bir şekilde sürdürülmesi gereken bir hizmettir. Bu anlamda bölgesel iller arasındaki koordinasyonu, organizasyonu ve iş akışının da sorunsuz işlemesi bu manada hizmetin kalitesini son derece etkilemektedir. Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğümüzün komşu illerin ya da bölge illerin birbiri arasında yoğun bakım ihtiyacı sürecinin sürdürülmesi, organizasyonun sorunsuz işlemesi adına yapmış olduğu toplantılarda 8 ilimizin katılımlarıyla bu toplantıyı yapacağız. Burada Muğla, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale ve Uşak illerimiz bugün bu toplantıda bizlerle beraber. Her ilin kendine göre dinamikleri, süreçleri var. Bu süreçlerde de bazen yoğun bakım yoğunluğu, hekim ihtiyacı doğabiliyor. Bunun en kısa sürede, en yakın ilde çözmek adına bu yaptığımız toplantıların katkısı çok faydalıdır” dedi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop ise; yoğun bakım hizmetlerinin koordinasyon edilmesinin önemine dikkat çekti. Öztop, “Yoğum bakımlar ve acil kayıtlarıyla ilgili ciddi koordinasyon ihtiyacı hissediyoruz hem bölgemizde hem de Türkiye’nin tamamında. Çünkü benim çalıştığım illerde ve Türkiye’nin genelinde de birçok yerde yüzde yüze yakın ikinci ve üçüncü basamak erişkin yoğun bakım doluluklarıyla geçiriyoruz. Bizim ilimizde de diğer illerde de yüzde 90’ı yoğun bakım ihtiyacından kaynaklı. Bizim yoğun bakımlarımız az mı? Aslına bakarsanız değil. İzmir’le ilgili birkaç veri verecek olursam erişkin yoğun bakım yatak sayıları sadece Kamu Hastanelerinde 537 tane, ama doluluk oranı yüzde 90 birinci basamak da dahil olmak üzere. Çocuk yoğun bakımı 52 tane ve yüzde 85 dolulukta, yeni doğan yoğun bakım sayısı 175 tane. Toplamda 794 tane Kamu Hastanelerine bağlı yoğun bakım yatağımız var ve bunların toplam doluluk oranı yüzde 90’lar civarında. Yine üniversitelerimizde 342, özelde de 765 olmak üzere İzmir genelinde bin 901 yoğun bakımımız var. Biz yoğun bakım yeri bulmakta zorlanıyoruz İzmir’de. Yine benzer şekilde palyatif bakımları drenaj şekilde kullanıyoruz ve sadece kamuda bizim 379 tane palyatif bakım yatağımız var. Bunların da doluluk oranları oldukça yüksek. Peki, bunları nasıl yapmalıyız? Bu koordinasyonları iyi sağlamalıyız. Hastaların drenajlarını iyi sağlamalıyız ve mümkünse endikasyon çalışmalarını çok iyi yapmalıyız. Yani yoğun bakım ihtiyacı olmayan hastaları sadece tedbir amaçlı yoğun bakımlarda tutmamalıyız. En azından seviyeleri aşağıya indirerek çıkarmalıyız. İkinci ve üçüncü basamakları daha kullanabilir hale getirmeliyiz” dedi.

İLLER ARASI SEVKLER İYİ PLANLANMALI

İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop, iller arasındaki hasta sevklerinin iyi planlanması gerektiğini kaydetti. Öztop, “Bir de burada iller arası nakillere önemli bir vurgu yapmak istiyorum; İller arası 112 nakillerinde hasta koordinasyonu çok önemli. Bazen illerimize hasta sevk edildiği zaman kritik olan hasta merkezlerine veya 112 komuta merkezlerine bilgi vermeyi unutuyoruz. Dolayısıyla bilgi verilmeyince hasta sevk edilmiş oluyor, o yoğun bakım yatağı dolmuş oluyor ama yoğun bakım yatağı dolan ilin kriz koordinasyon merkezleri ya da 112 komuta merkezinin bundan haberi olmuyor. Dolayısıyla burada 112’den arkadaşlarımız da olacaktır, kendi aramızda bu sevkleri yaparken mutlaka buna dikkat etmeliyiz. Biz de İzmir olarak biz bölgenin ortasında yer alıyoruz. Balıkesir ve Manisa’dan, Aydın ve Muğla tarafına doğru yol güzergahında olduğumuz için bu sevklerde de aslında boş geçen ambulansları da komuta merkezlerinin haberi olması lazım. Bunun geri dönüşlerde hasta sevklerinde bunun çok faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here