“Yoksulluk sınırı 11 bin 186 liraya çıktı”

0
159

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Balıkesir İl Temsilcisi Mustafa Demiralp, yaptığı açıklamada gıda ve gıda dışı harcamaların oluşturduğu yoksulluk sınırının 11 bin 186 liraya çıktığını söyledi.

Demiralp, açlık sınırının 438 lira arttığını, son bir yılda gıda dışı harcamalarda 935 lira, yoksulluk sınırında ise bin 372 lira yükseliş yaşandığını belirtti.

Açıklamasında, “Gıda fiyatlarının ve dolayısıyla da enflasyonun oldukça yüksek seyrettiği ve açlık sınırının 3 bin 146 liraya yükseldiği 2020 yılında, dört kişilik bir ailenin gıda dışı gereksinimleri için yapması gereken harcama 8 bin 41 liraya, yoksulluk sınırı da 11 bin 186 liraya yükseldi” ifadelerine yer veren Demiralp, bu konuda Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın yaptığı araştırmayı kaynak olarak gösterdi.

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlenen açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki  harcamaları dikkate alarak hesaplanan yoksulluk sınırı araştırmasının Aralık 2020 sonuçları açıklandığını anlatan Demiralp, “Açlık sınırı Aralıkta bir önceki aya göre 45 lira artarak 3 bin 146 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 73 liralık artışla 8 bin 41 liraya çıktı. Alkollü içki ve sigara hariç tutularak hesaplanan gıda dışı harcama miktarı ise 7 bin 497 lira oldu. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da Aralıkta 118 liralık artışla 11 bin 186 liraya (alkollü içki ve sigara hariç 10 bin 643 liraya) yükseldi” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here