Yorgancılık tarihe karışıyor

0
9

Gelişen teknoloji, insanların taleplerinin değişmesi, bazı mesleklerin yok olmasına neden oluyor. Nalbantlık, demircilik, keçecilik gibi mesleklere ilgi azalırken, bu mesleğin son temsilcileri de çırak bulamamaktan yakınıyor. Kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına yorgancılıkta giriyor.

El emeği, göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karışıyor. Yeni evlenecek kızların çeyizlerini süsleyen el emeği yorganların sayısı her geçen gün azalıyor. Hazır yorganların fiyatlarının ucuz olması git gide el işi rengarenk yorganların evlere girmesine engel oluyor

Altın İğne adlı yorgancı dükkanını çalıştıran ve 12 yaşından beri yorgancılık yapan Zeki Alakuş, binbir emekle dikilen el yapımı yorganların yerini, makine üretimi yorganların almaya başladığını söyledi. El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karıştığını dile getiren Alakuş, “Köylü pamuk ekmiyor. İnsanlar doğal malzemeden sentetiğe yöneldi. Piyasalar değişti. El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karışıyor. Yeni evlenecek kızların çeyizlerini süsleyen el emeği yorganların sayısı her geçen gün azalıyor. Hazır yorganların fiyatlarının ucuz olması git gide el işi rengarenk yorganların evlere girmesine engel oluyor” dedi.

“MESLEK TARİHE KARIŞIYOR”

Balıkesir’de 51 yıldır yorgancılık yapan Alakuş, mesleğin cazibesinin bittiğini söyledi. Geçmiş yıllarda yün ve pamuktan yorgan, yastık ile yatak diktiren müşteri sayısının çok fazla olduğunu dile getiren Alakuş, zamanla yün ve ipek yorgan diktiren sayının azaldığını söyledi.

Yorgan dikmenin zor bir iş olduğunu belirten Alakuş, yorgancıların çırak bulamaması nedeniyle artık yorgan ustasının da  yetişmediğini ifade etti.  Alakuş, “Mesleğimiz kaybolmaya yüz tuttuğu için çırak bulamıyoruz. Getirisi yüksek olmadığı için bu işi tercih eden yok. Mesleğimizin son temsilcileri biziz. Biz kaybolduktan sonra meslekte kaybolacak” diye konuştu. Özel Haber: Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here