“Zam, zam, nereye kadar?”

0
132

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, son bir yılda doğalgaz ve elektriğe 10 kez zam yapıldığını hatırlattı. Şehirli, son olarak elektriğe yüzde 15 oranında zam yapıldığını anımsatarak, “Vatandaşlar artık prize, kombiye ve elektrik düğmesine dokunmaya korkar oldu” dedi.

Türkiye’de vatandaşlar artık akşam saatlerinde zam haberi almaya alıştığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, son olarak elektrik fiyatına yüzde 15 oranında zam yapıldığını hatırlattı.

Gelen zamlar sonrası vatandaşların artık prize, kombiye ve elektrik düğmesine dokunmaya korkar olduğunu belirten Şehirli, “2018 yılının Ağustos ayından bu yana doğalgaza ve elektriğe 5’er kez zam geldi. Toplamda vatandaş 10 defa zam haberi aldı” dedi.

“VATANDAŞ KIZGIN”

Elektrik zammının akşam saatlerinde duyurulduğunu hatırlatan Şehirli, “Zamla konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 olmak üzere elektrik fiyatlarına zam yapılmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş olmuştu. EPDK elektrik fiyatlarını sanayide yüzde 14, konutlarda ise yüzde 9 artırmıştı. Tarife resmi gazetenin mükerrer sayısında gece yayımlanmıştı. Normalde elektrik fiyatları için üç ayda bir tarife yenileyen EPDK, 1 Ekim 2018 yerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle tarifeleri yenilemişti” bilgisini verdi.

“ZAM YAĞMURU DEVAM ETTİ”

2018 yılı bitmeden 1 Ekimde elektrik fiyatlarının bir kez daha artırıldığını söyleyen Şehirli, “Meskenlerde kullanılan elektriğe yüzde 9, sanayi için kullanılan elektriğe ise yüzde 18 oranında zam yapıldı” dedi.

Tekrarlanan İstanbul seçimi sonrası elektrik fiyatının 1 Temmuz itibarıyla yüzde 14.98 zamlandığını anlatan Şehirli, “Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun yaptığı toplantı neticesinde, kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verilmişti. Doğalgaz için de çift haneli zam yapılacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

“SON ZAM BARDAĞI TAŞIRDI”

Hakan Şehirli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 1 Ekim tarihinde elektriğe yüzde 14,9 zam yapıldığını, EPDK’dan yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim A.Ş.’nin toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğunun ifade edildiğini  belirten Şehirli, açıklamasında doğalgaza gelen zamlar konusunda da bilgiler verdi.

“DOĞALGAZ’DA DA ZAMLAR PEŞ PEŞE GELDİ”

Şehirli, açıklamasında 1 Ağustos 2018 tarihinde BOTAŞ, tarafından doğalgaza konutlarda ve küçük ile orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını hatırlattı. 1 Eylül 2018 tarihinde de Doğalgaz fiyatına yüzde 9 oranında zam yapıldığını belirten Şehirli, “1 Ekim 2018’de BOTAŞ doğalgaza konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yaptı” diye konuştu.

1 Ağustos’ta da konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 14,97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13,73 oranında zam yapıldığını anımsatan Başkan Şehirli, “31 Ağustos 2019 tarihinde doğalgaz fiyatına yüzde 14,90 zam yapıldı. Böylece son gelen zam ile birlikte faturaya yüzde 32 zam gelmiş oldu” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here