Zeytin üreticisine destek

0
64

Edremit Belediyesi ile Doyran Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında ortak hizmet projesi hazırlandı. Projeye göre Doyran Kırsal Mahallesine kontinü sistem zeytinyağı fabrikası yapılacak.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, çiftçilere yönelik tarım projelerine bir yenisini daha ekliyor. Geçtiğimiz aylarda Çıkrıkçı ve Bostancı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ile ortak hizmet projesi kapsamında Edremit Ovası’ndaki arazileri 25 yıl sonra üretime açan Arslan, bu kez de bölgenin en büyük geçim kaynağı olan zeytine destek için Doyran Mahallesi’ne yeni bir zeytinyağı fabrikası kazandıracak.

Kırsal Doyran Mahallesi’nde zeytin üreticileri tarafından kurulan ve  82 üyesi bulunan S.S Doyran Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Edremit Belediyesi arasında yapılan ortak hizmet projesinin protokolü imzalandı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve S.S Doyran Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Güçlü Sakallı arasında imzalanan ortak hizmet projesinde Doyran’da Edremit Belediyesi’ne ait arazisi üzerine 3 bin metrekare alana zeytinyağı fabrikası kurulacak. Belediye ve kooperatif iş birliğiyle kurulacak olan zeytinyağı fabrikası bölgedeki zeytin üreticisinin ihtiyacını karşılayacak.

Fabrikanın inşaat aşamasını Edremit Belediyesi Mayıs 2021 tarihine kadar tamlayacak. Fabrikanın makine ve ekipmanlarını ise yüzde 60-70 oranında hibe kredilerle kooperatif karşılayacak.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, belediye olarak çiftçilerin yanında olduklarını tarım projesi kapsamında Doyran Mahallesi’nde yeni bir zeytinyağı fabrikası inşaa edileceğini söyledi. Arslan, “Doyran Mahallemiz zeytin üreticilerimizin yoğun olduğu bir bölge. Bölgede zeytinyağı fabrikasının olması üreticilerimizin en önemli talebiydi. Biz de belediye olarak kooperatifimizle iş birliği yaparak fabrika kurulmasına destek olacağız. İlçe tarımının kalbi olan zeytinin ve üreticilerimizin büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here