Zeytinyağına kalite geliyor

0
32

Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile Burhaniye Ticaret Odası arasında imzalanan destek programı kapsamında Burhaniye ve tüm körfez bölgesinde üretilen zeytinyağını analiz edecek modern bir laboratuvar kurulacak. Proje ayrıca kalitenin kontrol edilmesi, edinilecek coğrafi işaretin sürdürülebilmesi ve kaliteli Türk zeytinyağı konseptinin gerçekleştirilmesine de katkı sağlayacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) 2019 yılında teklif çağrısını duyurduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda belirlenen Sanayi Altyapısının Geliştirilmesi (SAGE) temalı Mali Destek Programı kapsamında, desteklenmeye hak kazanan Burhaniye Ticaret Odası tarafından sunulan Kalite İçin Analiz başlıklı projeye ilişkin destek sözleşmesinin imzaları atıldı.

GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender ve Burhaniye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aysel tarafından imzalanan proje ile Burhaniye’de tüm körfez bölgesinde üretilen zeytinyağını analiz edecek modern bir laboratuvarın kurulması sağlanmış olacak. Proje ile kalitenin kontrol edilmesi, edinilecek coğrafi işaretin sürdürülebilmesi ve kaliteli Türk zeytinyağı konseptinin gerçekleştirilmesine de katkı sağlanmış olacak.

LABORATUVAR KURULACAK

Proje kapsamında kurulacak duyusal ve kimyasal analiz laboratuvarı sayesinde, Burhaniye zeytinyağı coğrafi işareti denetlenebilecek, üyelerin Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı Tebliği’ne ve Türk Patent Enstitüsü’nce onaylanan kriterlere uygun zeytinyağları üretilebilecek. Ayrıca zeytinyağının markalaşma gelişimine katkı sağlanması bekleniyor. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here