“Zincir marketler haksız rekabet oluşturuyor”

0
158

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, Perakende Yasa Tasarısını değerlendirdi. Erdem, “A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler, 70’dan fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu. Başkan Erdem, açıklamasında Perakende Yasa Tasarısı’nın esnafın ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesiyle iş yeri kapanışlarının önüne geçileceğini ifade etti.

“ESNAF AYAKTA KALMALI”

BESOB Başkanı Erdem, perakende sektörünü düzenleyen “Perakende Yasa Tasarısı” hayata geçirildiği takdirde küçük esnafın ayakta kalmasına imkan tanınacağını belirtti. Erdem, “Zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilirse bu ürünleri satan sektörler ve mahalle esnafı rahatlar. Yani herkes kendi işini yaparsa ve 70 kişinin yapacağı işi bir kişi yapmaz ise iş yeri kapanışları engellenir. Bu da istihdamın artmasına ve işsizliğin azalmasına imkan sağlar” diye konuştu.

“YENİ DÜZENLEMELER ESNAF VE EKONOMİ ADINA İYİ OLACAK”

Perakende Yasa Tasarısı’nda yapılacak düzenlemelerin esnaf ve sanatkarlar camiası açısından olumlu bir gelişme olacağının altını çizen Erdem, “Perakende sektörünü düzenleyen kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen esnaf ve sanatkarların ihtiyaçlarını karşılayamadı. Geçtiğimiz günlerde ise perakende sektörünü düzenleyen yasa teklifi yeniden gündeme alınarak gıda sektöründeki zincir marketlerin açılış saatleri ile sattıkları ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin yeni düzenlemeler üzerine çalışılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“ZİNCİR MARKETLER HAKSIZ REKABET OLUŞTURUYOR”

Özellikle zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilecek olmasının küçük esnafın devamlılığı için hayati önem taşıdığını vurgulayan Erdem, “Talebimiz zincir marketlerde tütün mamulleri, alkollü içki, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya, kırtasiye ürünleri, zücaciye, hırdavat, oyuncak, tekstil, konfeksiyon, ayakkabı, hediyelik eşya, oto yedek parça ve aksesuar, kesme çiçek, işlenmemiş et ürünleri, deniz ürünleri, unlu mamul ve pastane ürünlerinin satışının yasaklanması yönünde. Çünkü A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler 70’dan fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor. Eğer bu ürünlerin satışına sınırlama getirilirse başta Kasap, Kırtasiyeci, Mobilyacı, Ayakkabıcı, Çiçekçi, Tekstilci, Hırdavatçı, Zücaciye gibi çok sayıda meslek kolundaki esnaf iş yapmaya başlar. Özellikle bu zincir marketlerin bünyesinde hizmet veren Kasap esnafı gibi esnafımız da kendi iş yerlerini açma noktasında harekete geçer. Ürünü muhatabı satıp vatandaşın ayağı esnafa gittiğinde mahalle esnafı yeniden canlanır ve yeni istihdam olanakları doğar. İş yeri kapanışları engellenir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here