Zirve çalışmaları devam ediyor

0
206

Edremit’te 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek, Balıkesir Valiliği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinasyonluğundaki ‘4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’nin 2. Danışma Kurulu Toplantısı, Gönen’de Vali Ersin Yazıcı’nın başkanlığında yapıldı.

Toplantıya Ak Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, akademisyenler, otel ve termal tesis sahipleri, acente yetkilileri katıldı.

PROTOKOL İMZALANDI

Programdan önce ‘Gönen Termal Kenti Planı ve Termal Sağlık Merkezi Fizibilite Raporu’ isimli protokol de imzalandı. İmzaları; Güney Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar attı.

Protokolde, Türkiye’nin ilk termal turizm şehirlerinden biri olan Gönen’de, termal kent vizyonuyla mevcut potansiyelin modern anlayışa ve gelişen sağlık turizm eğilimlerine uygun olarak kurulması planlanan kür merkezi ekseninde planlanması, Gönen’in kaynak zenginliği, coğrafi avantajları ile büyükşehirlere yakın konumundan yararlanılarak turizm destinasyonu yaratılması hedefleniyor.

“YENİ TESİSLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Danışma Kurulu Toplantısı, Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak’ın açılış konuşması ile başladı. Çakmak, Konsey hakkında bilgiler verdiği konuşmasının ardından mikrofonu Vali Ersin Yazıcı’ya bıraktı. Yazıcı, Gönen’deki termal potansiyelinin gücünü yeterince değerlendirilemediğini dile getirdi. Yeni tesislere ihtiyacın olduğundan bahseden Yazıcı, “Otoyollar tamamlandıktan sonra Avrupa ile direk bağlantı sağlanacak. Bu bağlantı ile buradaki termal potansiyel için gelecek çok parlak olacak. Edremit, sezonunu 4 aydan 12 aya çıkarabilir. Bigadiç, Sındırgı gibi ilçelerimiz turizmden daha çok faydalanabilir. Hep birlikte hareket edilirse az zamanda çok iş yapılabilir. İlçelerimiz birbirinden uzak olup farklılık arz etse de birlik içinde hareket edebiliyor, bu çok olumlu bir durum. Gönen ise yeni, istisnai tesisleri olan, termalde ayrı bir yerde değerlendirilen öne çıkan bir ilçe olabilir” diye konuştu.

“BALIKESİR 3 SAC AYAĞI ÜZERİNDE YÜKSELİYOR; TARIM SANAYİ TURİZM”

Toplantıda söz alan Balıkesir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise; “Zirve Balıkesir için çok önemli. Altyapısının doğru yapılması lazım. Balıkesir 3 sac ayağı üzerinde yükseliyor; tarım sanayi turizm. Balıkesir aynı zamanda Sinop’tan sonra yaş ortalaması en yüksek olan il. Bu yönden termal turizmin gelişmesi anlamlı. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile yapılan protokolü de çok olumlu buluyorum. Katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here