Yayınlanma Tarihi :

FEKAL’li öğrenciler kermes düzenledi

Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi (FEKAL) öğrencilerinin oluşturduğu ‘Gönüllü Öğrenci Kurulu’nun düzenlediği ‘FEKAL FEST’ okul bahçesinde gerçekleştirildi. Ekinlik kapsamında öğrenciler okula gelir amaçlı kermes düzenlerken, bu kermesi hazırladıkları etkinliklerle eğlenceli hale getirdi.

Gönüllü Öğrenci Kurulu’nun (GÖK) hazırladığı organizasyonda, sportif faaliyetler, kermes, sanat stantları, resim sergisi, müzik dinletisi, oyunlar, ikinci el standı gibi etkinlikler yer aldı. ‘FEKAL FEST’e katılan Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz öğrencilerle birlikte ip atladı, basketbol ve futbol oynayarak stantları gezdi.

“BU ETKİNLİK GENÇLERİN ESERİ”

FEKAL Müdürü Bedia Narlı, düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada öğrencilere tebrik etti. Narlı, “Geleceğimizin teminatı gençlerimize güvenmemiz gerek. Biz güvendik ve ortaya bugünkü etkinliğimiz çıktı. Bugünkü etkinlik gençler tarafından tasarlandı, planlandı ve organizasyon sağlandı. Biz biliyoruz ki gençlik, gelecek demek. Gençlik neredeyse gelecek oradadır ve gençliğe dayanmayan hiçbir hareketin geleceği yoktur. Gençler ülkemizi daha ileriye götürmek, birey olarak kendinizi geliştirmenizden ve çalışmanızdan geçiyor. Bunu unutmamanızı istiyorum. Gençlik, gelecek gibi yeni olan, temiz olan, öz olan, umut ve heyecan verici olan. Ancak bu şekilde vatanımıza ve milletimize fayda sağlarsınız. Bu nesil, önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte çalışma hayatına adım atıp, çalışanların yüzde 70’ini oluşturacak. Hayatın merkezine yerleşecek bu gençlik enerjisinin nasıl organize edildiğini bilmek, orta ve uzun vadede toplumun nereye gittiğini de bize gösterecektir.

Bugünkü şartlarda toplumun nereye gittiğini merak etmek, gelecek planı olan kurumları ki okullar bu kurumların en önemlisi diye düşünüyorum yakından ilgilendirmektedir. Bu tarz organizasyonlar, gençlerin çalışma düzeylerini, yaptıkları işlerden tatmin olmalarını, ekip uyumlarını, açık sözlülük, duygusallık ve geleneklere bağlı olup olmama durumlarını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla gelecekte varlığını ve etkinliğini sürdürmek isteyen tüm kurumların ana hedefi olmalıdır” dedi.

“KENDİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ”

FEKAL Gönüllü Öğrenci Kurulu Başkanı Deniz Sena Ünal ise; kurdukları oluşum hakkında bilgi vererek, şunları söyledi: “Gönüllü Öğrenci Kurulu üç yıldır aktif olarak okulumuzda çalışmalar düzenleyen bir grup. Her sınıftan birer eş başkan ve her sınıftan birer temsilciyle beraber çalışmalarını sürdüren bir grup. Okulumuzda birçok kulüp ve grup var. Ama en aktif olan ve bunları kapsayıcısı şeklinde Gönüllü Öğrenci Kuruludur. Bugün bu sosyal etkinliği ve bunun dışında kermes gibi yardım kampanyaları gibi projeleri okulumuzda biz düzenliyoruz. Gönüllü Öğrenci Kurulu’nun tek amacı bu tarz etkinlikler düzenlemek değil. Her hafta düzenlediğimiz toplantılarla, tartışma ortamlarıyla kendimizi geliştirmeye ve kendimizi ifade etme yeteneği kazanmayı amaçlıyoruz.”

“FEKALLİ OLMAK BİR AYRICALIK”

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da; bu tür etkinlikleri önemsediklerini belirterek, öğrencilerin hazırladıkları her türlü projeye katkı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Yılmaz, “Liseli olmak çok farklı bir şey, ama FEKAL’li olmak çok daha farklı bir şey, okulunuz çok özel. Sizler eğer serbest bırakılırsanız gerçekten zamana uyum sağlayan, devletine, milletine bağlı ama aynı zamanda eğlenmeyi de, kendini geliştirmeyi bilen gençler olduğunuzun farkındayız. Bu nedenden dolayı her zaman sizlerle beraberiz. Sizin aklınıza perde olmak gibi bir düşüncemiz de yok. O nedenden dolayı her ne zaman nasıl bir projeniz varsa ben Karesi Belediye Başkanı olarak size söz veriyorum, ilgili başkan yardımcım mutlaka sizi dinleyecektir ve proje bazında talepleriniz varsa destekleyeceğiz. Bu Gönüllü Öğrenci Kurulu çok mantıklı bir şey. Bütün öğrencilerimizin buna katılıp münazaralar yapması ve taleplerini ortaya koymaları ve kendilerini geliştirecek şeyler yapmaları gerçek hayata hazırlanma noktasında çok önemli. Tebrik ediyorum” diye konuştu. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP