Bakanlıktan devre tatil çalıştayı

Yayınlanma Tarihi :

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin talimatıyla, bakanlık Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ve Devremülk ile Devre Tatil Yatırımcıları ve Pazarlamacıları Derneği’nin (DDYPD) işbirliğinde devre tatil sektörüne ilişkin olarak tüketici mevzuatı başta olmak üzere vergi ve mali konular ile sağlık ve turizm yatırımları gibi alanlarda yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı çalıştay düzenlendi.

Edremit’te yapılan çalıştaya Yargıtay Başkanlığı 13. Hukuk Dairesi Başkanı ve üyeleri, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, Devremülk ile Devre Tatil Yatırımcıları ve Pazarlamacıları Derneği ile sektöre ilişkin ulusal ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, dünyanın küresel ekonomik büyüklüğüne 100 milyar dolardan fazla katkı sağlayan devre tatil sektörünün ülke ekonomisi için de gelecekte en önemli sektörler arasında olacağını söyledi.

Erdal, “Önceleri kıyı şeridinde görülen devre tatil uygulamaları sonraki süreçte termal turizm yatırımları alanında büyümeye devam etmiştir. Jeotermal kaynaklar açısından çok büyük bir potansiyele sahip olan ülkemizde Onuncu Kalkınma Planı ile termal tesislerin yatak kapasitesinin 2018 yılına kadar 100 bine çıkarılması, 2023 Türkiye Turizm Stratejisi ve Eylem Planı ile bu sayının 2023 yılında 500 bine ulaşması ve termal turizmden 3 milyar dolar gelir elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda devre tatil uygulamalarının ülkemizin önemli bir sağlık turizmi destinasyonu olmasını sağlayacak olan bu hedeflere ulaşılmasında çok önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Ancak bu sektörde gerek ülkemizde gerek dünyada görülen yanlış ya da hileli uygulamalar nedeniyle çok sayıda tüketici mağduriyeti yaşanmaktadır. Tüketiciler ve düzgün iş yapan yatırımcılar bu durumdan ciddi zarar görmektedir. Bu nedenle sektörün kendi içindeki çürük elmaları kendisinin temizlemesi gerekmektedir” dedi.

Çalıştayda konuşma yapan Devremülk ile Devre Tatil Yatırımcıları ve Pazarlamacıları Derneği Başkanı Mehmet Ali Doğan ise devre mülk sisteminin avantajlarını ve bu sektörün turizmin çeşitlendirilmesi için ülkemizin yerli kaynaklarını kullanan önemli bir sektör olduğunu belirtti.

Genel moderatörlüğünü Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu’nun yürüttüğü çalıştayda ilk gün protokol ve açılış konuşmaları ile genel sunumlar yapıldı, tüketici mevzuatı, sağlık ve turizm, mali ve finansman konuları olmak üzere üç çalışma grubu oluşturularak çalıştay konuları bu gruplarda tüm boyutlarıyla ele alındı. İkinci gün ise çalışma gruplarının değerlendirme, öneri ve toplantı sonuçları tüm katılımcılara duyurularak, sektörün yönünü belirleyecek somut sonuçların elde edilmesi amaçlandı. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP