DOLAR 31,1214 % 0.26
EURO 33,8075 % 0.52
STERLIN 39,5070 % 0.33
FRANG 35,4071 % 0.49
ALTIN 2.034,57 % 0,10
BITCOIN 1.610.159 -0.946

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Kredi kartı kullananlar dikkat!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, kredi ve kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşın, bankaların işlemler sırasında kendilerine sunduğu pek çok şartı kabul ettiğini ifade ederek, “Fakat bazı detaylar var ki; tamamının iadesi mümkün. Pek çok avantajı bulunan kredi kartları planlı şekilde kullanılmadığında tüketicinin ödeme güçlüğü çekmesine de neden olabiliyor” dedi.

Kemal Büyükışık, “Bankalar faiz kazançlı kurumlar olduğu için, ödenmeyen her kredi kartından kazanç elde ediyor. Bankalar ayrıca kredi kartı olanlardan yıllık aidat adı altında her yıl belli miktarda ödeme yapmasını talep ediyor. Ancak bu ödemenin geri alınması mümkün” diye konuştu.

“KREDİ KARTI YILLIK ÜYELİK ÜCRETİNİ ALABİLİRSİNİZ”

Bankaların yıllık üyelik ücreti alınabileceğinin belirtilmesi kaydıyla kredi kartı yıllık üyelik ücreti alabileceğine dikkat çeken Büyükışık, bu hususun bankalarca basılı olarak hazır olan sözleşmelerde yazılı olduğunu, maalesef istisnasının olmadığını söyledi.

Bu ücretin ayrıca ek kredi kartlarından da alınabildiğini anımsatan Büyükışık, “6502 Sayılı Tüketicin Korunması Hakkındaki Kanuna göre; Bankalar, müşterilere yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundalar” dedi.

“TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN”

TÜKODER Şube Başkanı Büyükışık, vatandaşlar tarafından yapılan ücretsiz kredi kartı başvurularının bankalarca reddedilmesi halinde, Tüketici Hakem Heyeti veya Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyetine başvurulması gerektiğini hatırlatarak, “Öte yandan pek çok banka, Banka- müşteri ilişkileri çerçevesi içerisinde bu soruna çözüm bulmaktadır” diye konuştu.

“BANKA SİGORTAYI ZORUNLU TUTUYOR”

Kredi kartlarından nakit kullanımının da mümkün olduğunu hatırlatan Büyükışık, Tüketicinin limiti doğrultusunda nakit ya da taksitli avans seçenleri kullanılabiliyor. Ancak acil para ihtiyacında limitlerin yetersiz kalması kişinin banka kredilerine yönelmesine yol açıyor. Kredi kullanımlarında banka kendisini garantiye almak istediği için sağlık sigortası yapılmasını zorunlu tutuyor.

Tüketicilerin sağlık sigortasında bankanın sunduğu şirketi seçme zorunluğu bulunmuyor. Ayrıca sağlık sigortası için ödenen ücretin geri alınması da söz konusu. Yargıtay’ın konu ile ilgili emsal niteliğinde kararları bulunuyor” bilgisini verdi.

“YASAYA AYKIRI”

Bankaların pek çok kalemde tüketicilerden ödeme aldığını, pek çok kişinin bu ödemelerden habersiz ya da detaylar hakkında fikir sahibi olmadığını anlatan Büyükışık, bankalara ödenen ödemelerle ilgili şunları söyledi: “Bankalar, tüketici kredilerinde, kredi miktarının binde 5’ini geçmemek koşuluyla, kredi tahsis ücreti alabilirler. Bankaların, kredinin teminatı olarak alacağı taşınır ve taşınmazların değerlerinin saptanması amacıyla; yetkili eksperlere yaptıracakları, düzenletecekleri değerlendirme raporları karşılığında fatura karşılığında ödediği parayı, aynen tüketici yansıtma olanağı vardır. Ancak uygulamada, özellikle konut kredilerinde, bankalar ekspertiz firmalarına ödedikleri ücretin çok fazlasını, tahsil ediyor. Bu faturalara itiraz edilebilinir. Fazla tahsil edilen ekspertiz rapor ücretlerinin, Bankalardan talep edilmesi için, Bankaya yazılı talepte bulunup, ilgili faturanın istenmesi, Banka fazlayı iade etmezse, Tüketici Hakem Heyeti veya Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyetine başvurulması gerekiyor. Bankalar; ekspertizini yaptırdığı taşınır ve taşınmazların rehin tescillerini yaptırmak için kendi yetkili personeli dışında, bazı hukuk bürolarını görevlendirmektedir. Bu hukuk bürolarına ödedikleri ücreti aynen tüketiciden tahsil edebilirler.” Bilge Yurdusev

Kaynak : Bilge Yurdusev

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
  31,1169 31,1214 % 0.26
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
  33,7846 33,8075 % 0.52
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
  39,4918 39,5070 % 0.33
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  35,3911 35,4071 % 0.49
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  23,0173 23,0249 % 0.16
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  3.254,74 3.326,53 % 0,10
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  2.034,21 2.034,57 % 0,10
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
  1.610.159 -0.946

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış