Yayınlanma Tarihi :

18 Mart Çanakkale Zaferi dijital gösterimle anlatılıyor

18 Mart Çanakkale Zaferi dijital gösterimle anlatılıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünde Çanakkale destanını ve bu destanı yazan kahramanlarımızı anmak ve tarihi bilinci yeni nesillere aktarmak maksadıyla “360 Kültür Sanat” kapsamında, 18 Mart Çanakkale Zaferi Dijital Gösterimi düzenliyor.

Başkanlık tarafından yeni iletişim araçları, hologram ve özel projeksiyon teknolojileri kullanılarak sunulan gösterimde, Çanakkale Deniz Savaşı’nda ecdadımızın iman ve bağımsızlık uğrunda yedi düvelle mücadele edip 18 Mart 1915’te galibiyetle taçlandırdığı Çanakkale Zaferi, dönem fotoğrafları ve kahramanlık hatıralarıyla anlatılıyor.

Sergide, 18 Mart Çanakkale Zaferi, çeşitli fotoğraf ve arşiv görüntüleriyle zenginleştirilen üç boyutlu hologram filmlerle anlatılıyor. Çanakkale Savaşları sırasında cephede çekilen fotoğraflar, hikayeleri ve kahramanları video mapping tekniği ile sunuluyor.

Marmaray Yenikapı İstasyonu’ndaki 18 Mart Çanakkale Zaferi Dijital Gösterimi’nin resmi açılışı, Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünde düzenlenecek bir dizi program kapsamında 18 Mart 2021 tarihinde saat 11.00’da gerçekleşecek.

Dijital sergi, 31 Mart 2021 tarihine kadar 11:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Kovid-19 salgınına karşı gerekli tedbirlerin alındığı sergide, girişlerde ateş ölçümü yapılarak, misafirlerin maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması sağlanacak. 18 Mart Çanakkale Zaferi Dijital Gösterimi Pazar günleri kapalı olacak.

Çanakkale Zaferi

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları, 19 Şubat 1915’te Çanakkale Boğazı’ndaki deniz savaşıyla başladı. Ardından karada Seddülbahir, Arıburnu ve Anafartalar cephelerinde devam etti. 325 gün süren Çanakkale Savaşları 9 Ocak 1916’da Türk Ordusunun zaferiyle sona erdi.

Çanakkale Savaşları, Türk askerinin imanın ve vatan sevgisinin tescilidir. Çanakkale, mukaddes değerler uğruna her şeyini gözünü kırpmadan feda eden ve seve seve ölüme giden bir milletin destanıdır. Çanakkale ruhu ise Kurtuluş Savaşı zaferinin işaret fişeği ve habercisidir.

RESMİ AÇILIŞ: 18 Mart 2021

SAAT: 11:00-19:00

YER: Marmaray Yenikapı İstasyonu

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP