DOLAR 31,4224 % 0.4
EURO 33,9626 % 0.1
STERLIN 39,7866 % 0.25
FRANG 35,5623 % 0.44
ALTIN 2.063,49 % 0,52
BITCOIN 1.917.359 0.423
Yayınlanma Tarihi :

“Açıklama son derece yanlış ve yersiz”

“Açıklama son derece yanlış ve yersiz”

Balıkesir Barosu Çocuk Hakları Komisyonunca, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun depremzede çocuklarla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterildi. Komisyon tarafından yapılan açıklamada; “Tamamen Türk Medeni kanununu ilgilendiren bir alanda Diyanet İşleri tarafından çocuğun üstün yararı ilkesi gözetilmeden yapılan son derece yanlış ve yersiz açıklama, aynı zamanda kaygı uyandırmakta, çocuklar için büyük tehlike arz etmektedir” denildi.

Balıkesir Barosu Çocuk Hakları Komisyonunca, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nca ‘Deprem Bölgesinden Sıkça Sorulan Sorular’ başlıklı açıklamada depremzede çocukların kendisini evlat edinen kişilerle evlenebileceği açıklamasına tepki gösterildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “17 Şubat Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nca ‘Deprem Bölgesinden Sıkça Sorulan Sorular’ başlıklı açıklamada, depremzede çocukların kendisini evlat edinen kişilerle evlenebileceğine ve bu çocukların evlat edinenin nüfusuna kaydının mümkün olmadığına, ayrıca evlatların kendi öz anne babası yerine evlat edinenlerin nesebine kaydedilmesinin caiz olmadığı yönünde bir açıklamada bulunduğu, gelen tepkiler üzerine söz konusu açıklamanın internet sitesinden kaldırıldığı görülmüştür.

Tamamen Türk Medeni Kanununu ilgilendiren bir alanda Diyanet İşleri tarafından çocuğun üstün yararı ilkesi gözetilmeden yapılan son derece yanlış ve yersiz açıklama, aynı zamanda kaygı uyandırmakta, çocuklar için büyük tehlike arz etmektedir.  Bunun yanında kamuoyunda deprem felaketi sebebiyle refakatsiz kalan çocukların kanuna aykırı olarak yetkili olmayan kurum ve kuruluşlara teslimiyle ilgili de bir takım haberler çıkmaktadır.

Türk Medeni Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca evlat edinme yoluyla soybağı kurulur; yani evlatlık, evlat edinenin nüfusuna kaydolur.  Türk Medeni Kanunu’nun 500. maddesi uyarınca evlatlık, tıpkı öz çocukları gibi, evlat edinenin mirasçısı olur. Ayrıca evlatlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder. Evlat edinen ve akrabaları evlatlığa mirasçı olamazlar. Türk Medeni Kanunu’nun 129. maddesi uyarınca evlat edinen ile evlatlık ve onun çocukları arasında evlenme yasaktır.

Ailelerini, sosyal hayatlarını, evlerini, okullarını kaybeden çocukların depremin travmatik etkilerinden bir önce an uzaklaştırılması için gerekli önlemlerin alınması, depremden zarar gören, refakatsiz kalan çocukların güvenliğinin ve tüm gerekli tedbirlerin ivedilikle ve güvenli bir şekilde hayata geçirilmesi hususunu ve Baro olarak gerekli suç duyurularının yapılacağı ve hassasiyetle takip edileceği hususunu Balıkesir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz.” Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP