DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.982.500 1.594
Yayınlanma Tarihi :

ADD: Yaşasın Cumhuriyet

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şubesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen bir Kurtuluş Savaşı sonunda kurulan Cumhuriyetin; akıl ve bilimin ışığında, kayıtsız koşulsuz egemenliğe dayalı, tam bağımsızlık temelinde yükselen, özgür bireylerin yaşadığı bir toplumun amaçlandığı vurgulandı.

Cumhuriyetin, aydınlanma felsefesinin bir ürünü olan özgürlükçü, eşitlikçi laik ve çağdaş bir sosyal devleti ilke edinen bir değerler bütünü olduğuna yer verilen açıklamada, “Aynı zamanda antiemperyalist bir temele dayanır. Mustafa Kemal Atatürk’ün şekillendirdiği bu Cumhuriyet, hiç kimsenin keyfinden kaynaklandığı için kurulmamıştır. Cumhuriyetimiz, ulusun ihtiyacından doğmuştur. Bu ihtiyacı, Osmanlı’nın yıkılışına neden olan olaylar belirlemiştir. Yıkılan Devlet, keşiflerden, sanayileşmeden, ekonomik, teknolojik ve toplumsal gelişmelerden yararlanmadığı için yıkılmıştır.

Cumhuriyet bu gelişmeleri yaşama geçirme amacınca yönelmiştir. Bu nedenle Türkiye bölgesinde saygı ile anılan bir konuma gelmiştir. Bugün emperyalizm ile onun işbirlikçileri, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden, temel değerlerinden, kazanımlarından uzaklaştırmış olsa da, çağdaş, demokrat ve Atatürkçü güçler, çağdaş uygarlığa yönelen Cumhuriyetimizi özüne mutlaka döndürecektir. Var olan tüm sorunlarımızın panzehiri Atatürkçü Düşüncedir. Atatürkçü Düşünce karanlıkta yolunu bulmakta zorlananlar için bir kutup yıldızıdır” denildi. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP