DOLAR28,9363% 0.04
EURO31,2265% 0.23
STERLIN36,3615% 0.06
FRANG33,0763% 0.1
ALTIN1.886,74% 0,15
BITCOIN1.279.8710.964

Afete karşı, tevekkülden önce tedbir almamız gerekiyor

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Valiliği koordinesinde hazırlanan ‘2021 Afet Eğitim Yılı Projesi’ tanıtıldı. Vali Hasan Şıldak, “Afetsiz bir hayat olmuyor ne yazık ki. Tabiatın ve yüce Allah’ın takdir ettiği gelişimler, oluşumlar. Bize düşen de tevekkülden önce tedbiri almak” dedi.

‘2021 Afet Eğitim Yılı Projesi’ Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıtıldı. Projenin tanıtımında konuşan Vali Hasan Şıldak, afetlere karşı tevekkülden önce önlem alınmasının önemine dikkat çekti.

Şıldak, “Afetsiz bir hayat olmuyor ne yazık ki. Tabiatın ve yüce Allah’ın takdir ettiği gelişimler oluşumlar. Bize düşen de tevekkülden önce tedbiri almak diye özetleyebiliriz. Afetsiz bir hayat olmaz. Balıkesir coğrafyasına deprem üzerinden baktığımızda geçmişimizde pek çok depremimiz var; buna sel, taşkın riskleri, heyelan, yangınlar olarak ekleyebiliriz. Geniş bir yelpazede insan hayatını tehlikeye sokabilecek şeylerle karşı karşıyayız. 2021 yılını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak ilan etmesiyle birlikte bu alanda faaliyet gösteren bütün sivil toplum kuruluşlarını, meslek kuruluşlarını, yerel yönetimlerimizin her bir sektörünü bu işin içine çekip herkesin kafasında her türlü vatandaşın kafasında, herkesin aklında afet farkındalığı oluşturmaktır. Yarın deprem olursa ne yaparım konusunda her birimizin daha hazırlıklı olmasını temin etmektir.

“EN ÖNEM VERDİĞİM KONULARIN BAŞINDA GELİYOR”

Gerçekten çalışmanın biz ilimiz genelinde iyi yürütülmesini, sağlıklı sonuçlar vermesini çok temenni ediyoruz. Çünkü ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz ve ben ilk göreve geldiğimden bu yana ilgilendiğim hususların en başında geliyor. Çünkü her an yakalanabiliriz ve bunu hepimiz biliyoruz. Hiç boşa geçirecek bir dakikamız bile yok. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere kurumlarımızın kapasitesini geliştirmeye çalışıyoruz. AFAD merkezli her türlü yasal gerekliliği kurumsal olarak yerine getiriyoruz.

10 yılda AFAD’ın oluşumuyla birlikte teknik kapasite çok yükseldi. Bizim herhangi bir noktamızda deprem olduğunda oraya hangi illerin hangi kapasiteyle gideceği hemen ilk dakikalarda belirleniyor ve afetin düzeyi belirlenip oraya sevkiyat yapılıyor. Kızılay’ın kapasitesi, AFAD’ın geldiği aşama, belediyelerimizin kapasitesi ve koordinasyon. Bize düşen görev buradaki koordinasyonu iyi sağlamak. Ama bunun da ötesinde bu yıla özel eğitimi sağlamak. Eğitim şart. Eğitim anlamında da bu yıl AFAD, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü olarak 3 kurumumuz yine Büyükşehir Belediyemizin, Üniversitemizin destekleriyle çok güzel bir eğitim planlaması yaptılar. Amaç burada bütün kamu personeline ulaşmak. Bunu da göstermelik olarak yapmayacağız. Gerçekten yapmış olmak için değil, her bir eğitime tabii tutulan vatandaşımızın kafasında bir farkındalık oluşturmak amacıyla yapalım istiyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP