DOLAR 31,0459 % 0.18
EURO 33,6667 % 0
STERLIN 39,3839 % 0.01
FRANG 35,2314 % 0.04
ALTIN 2.034,23 % 0,86
BITCOIN 1.609.000 -0.162
Yayınlanma Tarihi :

“Akü kontrolü yaptırın”

Uzman Otonun sahibi Ayhan Erdoğan, akü problemlerinin özellikle kış aylarında araç sahiplerinin sık yaşadığı sorunlardan birisi olduğunu söyledi. Özellikle akünün bir anda kendisini bırakmasının sürücüleri zor duruma sokabildiğini anlatan Erdoğan, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada araç sahiplerine önemli uyarılarda bulundu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

“DÜZENLİ OLARAK KONTROLDEN GEÇİRİLMEDİĞİNDE YOLDA BIRAKIYOR”

Kışın çetin koşulları ve dondurucu soğuklar ülke genelinde etkisini göstermesiyle araç sahiplerinin de başta akü kaynaklı olmak üzere birçok sorun yaşayabildiğini anlatan Erdoğan, “Tüm motorlu taşıtların adeta kalbi konumunda olan ve araçların çalışmasını sağlayan aküler, düzenli olarak kontrolden geçirilmediğinde yolda bırakıyor. Özellikle kış aylarında meydana gelen ani sıcaklık düşüşleri halihazırda eski olan akülerin bir anda boşalmasına yol açıyor. Durum böyle olunca sürücüler kritik durumlarda yolda kalabiliyor” diye konuştu.

Akünün araç sahibi tarafından kontrol edilmesinin ya da ettirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan, ayrıca araçların farklı aksamlarında meydana gelen arızaların da akü kaynaklı olduğu yanılgısına düşülmemesi gerektiğini vurguladı.

“AKÜNÜN HER YIL KONTROL EDİLMESİ GEREKİYOR”

Araca takılan akülerin en az yılda bir kez kontrol edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Akünün her yıl kontrol edilmesi gerekiyor. Aküyü satın aldığınızda akünün işi bitmiyor. Her yıl düzenli olarak ama özellikle kış girişlerinde vatandaşlar akülerini kontrol ettirmeliler. Aküyü kontrol etmeden araca bindiğiniz takdirde umulmadık bir yerde kalabilirsiniz. Genelde böyle durumlar da eski akülerden kaynaklanıyor. Aracın aküsünün bittiğini düşünelim ancak havalar güzel olduğu için araba çalışıyor. Geçtiğimiz haftalarda yaşandığı gibi hava aniden 10-15 derece soğuduğunda akü de bir anda bırakıyor kendisini. İstenmeyen durumlardan sakınmanın en önemli yolu kontrol etmektir. 6 ay ya da yılda bir kez kontrolleri yapılırsa bir sıkıntı yaşanmaz. Bunu aynı yağ veya lastik değişimi gibi düşünmek gerekir” dedi.

“AKÜ, ARACIN KALBİDİR”

Araç çalışmadığında hep sorunun aküde olduğunun düşünüldüğünü, bunun yanlış olduğunu anlatan Erdoğan, araçların şarj dinamosu ya da ateşleme sistemlerinde gelişebilecek arızaların sıklıkla akü kaynaklı sanılmasının büyük bir hata olduğunu söyledi. Erdoğan, “Akü, aracın kalbidir. Araç çalışmadığında diğer kısımlara da bakmak lazım” dedi. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP