DOLAR28,9674% 0.03
EURO31,8620% 0.25
STERLIN36,8119% 0.17
FRANG33,2043% 0.2
ALTIN1.903,33% 0,10
BITCOIN1.096.184-0.566

“Andımızı kurban etmeyeceğiz!”

Yayınlanma Tarihi :
“Andımızı kurban etmeyeceğiz!”

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, yaptığı açıklamada AKP’nin okullardan Öğrenci Andı’nı kaldırmasının ardından sendika olarak başlattıkları hukuk mücadelelerinin, 8 yıllık bir hukuki sürecin ulusun aleyhine sonuçlandığını söyledi.

Eğitim-İş olarak sürecin tüm ayrıntılarını paylaşmayı kamusal bir görev kabul ettiklerini dile getiren Gökgün, “Bilindiği üzere 8.10.2013 tarihinde yayınlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelikle ‘Öğrenci Andı’ kaldırılmıştı. Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin hemen ardından sendikamız, konuyu yargıya taşımış ve Danıştay 8. Dairesi, sendikamızın talebini haklı bularak Andımız’ın kaldırılması kararını hukuka aykırı bulmuştu.

Danıştay’ın söz konusu kararında Eğitim-İş’in gerekçeleri bir bir sıralanarak, ‘Öğrenci Andı’nda yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin kanun ve yönetmelikte belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Sendikamızın dava dilekçesindeki ifadelerin birçoğunun birebir yer bulduğu kararda Türk Devletini ve Milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesi olan milli eğitim sistemimizin  temel amaçlarını gerçekleştirmesini içeriği itibariyle sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikteki öğrenci andının kaldırılmasına ilişkin değişikliğin haklı ve hukuksal temellere dayandırılmadığı anlaşıldığından dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir denilmişti. Ancak 2018’de verilen karar hukuka açıkça aykırı bir şekilde uygulanmıştır. Bu nedenle karar, Andımızın okullara dönmesini sağlayamamış, MEB, Danıştay’ın ilgili kararının bozulması için temyiz başvurusunda bulunmuştur. Böylece Danıştay’ın bir kararı temyize götürülse dahi karar bozulana kadar kesin olarak uygulanacağına dair yasalar, bizzat MEB tarafından çiğnenmiştir.

Sendikamız bu hukuksuzluğa da seyirci kalmamış, Danıştay kararına uymayan MEB yöneticileri hakkında da yargı süreci başlatmıştır. Çelişkilerle dolu bu hukuki sürecin ardından, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi’nin Öğrenci Andı’nı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını bozmuş ve Andımızın artık okullarda okutulmaması yönünde karar vermiştir. Sendikamızın davacı taraf olmasına rağmen, bu karar yargısal ağ olan UYAP’tan değil havuz medyadan öğrenilebilmesi ise ayrıca manidar olmuştur. Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: gerekçeli karar sendikamıza tebliğ olduğu anda gerekli hukuki değerlendirme ve açıklamayı yapacağız. Her türlü siyasi karara rağmen Öğrenci Andının okullarımızda okunması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Cengiz GÜNER

YORUM YAP