Yayınlanma Tarihi :

Aromatik bitki kursuna yoğun ilgi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BALMEK), ve Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen ‘Uygulamalı ve Sertifikalı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu’ Burhaniye’deki Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İlk gün Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na ve Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’na, Çiftçi Eğitim Merkezi’nde yapılan çalışmalar ve verilen eğitimler hakkında bilgiler vererek başladı.

Kursa 19 farklı ilden farklı meslek gruplarına sahip (eczacı, doktor, biyolog, veteriner hekim) 120 kursiyer başvurdu. İki grup halinde 9 gün sürecek olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği kursu alanlarında uzman Ziraat Mühendisleri ve Uzman Biyologlar tarafından arazide uygulamalı olarak kurs verildi.

Verilen eğitimler tarlada tohum ekiminden ürünün son hasadına kadar en ince ayrıntısına kadar kursiyerlere anlatıldı. 9 gün sonunda verilen sertifikalar sayesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Milli Emlak arazileri üzerinde proje sundukları takdirde faydalanabilecek. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç Çiftçi projesinden de yararlanabilecek. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP