Yayınlanma Tarihi :

Arsa satışları iptal

Karesi Belediyesi, kırsal mahalle sakinlerinin talepleri üzerine o bölgede yaşayan vatandaşların faydalanması amacıyla satışa çıkardığı 12 mahalledeki 579 arsanın satışını iptal etti.

İptal kararının alındığı Karesi Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda açıklama yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, al satçıların ve arsa spekülatörlerinin bölgede yaşayan vatandaşların alım gücünün üzerinde fiyatlar teklif ederek, onları arsalardan faydalanamaz duruma getirdiğini bu nedenle de ihaleleri iptal ettiklerini söyledi.

“TALEP ÜZERİNE SATIŞA ÇIKARMIŞTIK”

12 kırsal mahalledeki Köy Gelişim Bölgeleri’nde imar alanı içinde yer alan arsaların satışıyla ilgili daha önce Karesi Belediye Meclisi ile birlikte çalışmaların yapıldığını ve satışa birlikte karar verildiğini hatırlatan Yılmaz, “2 Nisan itibarıyla bölgede yaşayan ya da köyüne dönmek isteyen vatandaşlarımızın arsa alabilmesi, mahallelerde yaşayanların talebi üzerine,  öncelikle onların arsa sahibi olmaları için arsaları satışa çıkarmıştık” dedi.

“33 PARSELE 2 BİN BAŞVURU”

İhale sürecinde Balıkesir’in değer kazandığını, meşhur ve herkesin yaşamak istediği bir yer hale geldiğini gördüklerini vurgulayan Yılmaz, “Samsun’dan, Diyarbakır’dan, Erzurum’dan, Türkiye’nin her yerinden başvuru oldu. 33 parsele 2 bin başvuru yapıldı. Türkiye’nin her yerinden talep var. Bunun üzerine görüşmeler yaptık, gördük ki hemşehrilerimiz bu duruma sıcak bakmıyor. Onların gönlünün razı gelmediği herhangi bir işe imza atmamız mümkün değildir” dedi.

“PAZARLIK SÜRECİ YOK”

Arsalardan öncelikle o bölgede yaşayan vatandaşların faydalanmasını istediklerini söyleyen Yılmaz, “Ancak gördük ki arsa spekülatörleri, al-satçılar işin içine girmişler. Bu ihalelerin kırsal mahallelerde yaşayanların yararına bir sonuç vermeyeceğini gördük. Bu nedenle yapılan ve yapılacak olan satışları iptal kararı aldık. Pazarlık süreci yok” dedi. Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP