Yayınlanma Tarihi :

Ata’nın kaldığı konak onarılıyor

Ak Parti MKYK Üyesi, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Atatürk’ün de kaldığı Havran’daki Terzizade Saadettin Bey konağının restore edilip turizme açılacağını bildirdi.

Aydınlıoğlu, “Havran Cumhuriyet Caddesi Ebubekir Cami karşısında bulunan Terzizade Saadettin Bey konağı restore edilip turizme açılacak. İki katlı ahşap konağın şu anda Edremit körfezinde malzeme ve sanat eseri olarak bir benzeri daha yok. Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk bu konakta ağırlandı ve Çanakkale kahramanı Havranlı  Kocaseyit ile bu konakta görüştüğü bilinmektedir.

Konağın restorasyon projeleri röleve ve tadilat projeleri aslına uygun Balıkesir ve İzmir Ege Üniversitesi Mimarlık bölümü hocaları ve mimarları tarafından hazırlandı ve Anıtlar Kurulunca onaylandı. Konağın restorasyon ihalesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz hafta içinde yapıldı. Konak 25 yıllığına Havran Belediyesine Özaydın Ailesi tarafından devredildi.

İnşallah tadilat ve onarım çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak, kısa sürede bitirip turizme ve ziyaretçilere açılacak. 40 odalı tarihi konağın tekrar onarılıp Havran’ımıza kazandırılması için onarım ihalesini yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu’na Havranlı hemşerilerim adına çok teşekkür ederim. Bölgemize hayırlı uğurlu olsun” dedi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP