DOLAR 31,0233 % 0.04
EURO 33,6934 % 0.27
STERLIN 39,2196 % 0.01
FRANG 35,2940 % 0.1
ALTIN 2.021,30 % 0,15
BITCOIN 1.617.287 -0.701
Yayınlanma Tarihi :

Aynısafa Çayı her derde deva

Aynısafa Çayı her derde deva

Dokun Doğadan adlı Aktar dükkanının sahibi Sefa Öz, Aynısafa çayının faydaları ve nelere iyi geldiğini anlattı. Öz, Aynısafa çayının çiçeğinden elde edilen çayın insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkisinin olduğunu söyledi. Öz, “Aynısafa çayının içerisinde C ve E vitaminleri bulunur. Bunun yanında kalsiyum açısından da oldukça zengin. Sağlık için pek çok yarar sağlayan uçucu yağları içeriğinde barındırır” dedi.

Aynısafa’nın ülkede hemen hemen her bahçede bulunduğunu, çoğunlukla süs bitkisi olarak kullanıldığını, aynı zamanda tedavi amaçlı olarak da kullanılan aynısafanın, vücut sağlığına pek çok faydasının mevcut olduğunu anlatan Öz, “Aynısafa, hazımsızlık ve şişkinliği gidermek için başvurulan doğal çözümlerden biri. Mide ülserinin tedavisinde de oldukça etkili olduğu söyleniyor. İçerisinde bulunan beta karoten sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar” diye konuştu.”

“TÜMÖR OLUŞUMUNU ENGELLİYOR”

Ayısafa’nın, içerisinde barındırdığı flavonoidler ve antioksidanlar sayesinde tümör oluşumunu engelleyerek kanser riskini azalttığını anlatan Öz, “Aynısafa çiçeği çayı vücudu arındırarak safra kesesinde oluşabilecek problemlerin önüne geçer” diye konuştu.

“RAHATLAMA SAĞLAR”

Bebeklerdeki pişik problemi için kullanıldığını anlatan Öz, “Aynısafa çayına batırılan temiz mendiller pişik olan bölgeye uygulanır. Bebeğin pişikten dolayı yaşadığı acıyı ve yanmayı giderir. Rahatlama sağlar” dedi.

“ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR”

Aynısafa’nın adet dönemini düzenleyici etkileri nedeniyle olduğu için kadınlar tarafından sıkça tercih edildiğini, kasık ağrılarının ve krampların giderilmesinde faydalı olduğunu belirten Öz, “Mide bulantısı ve baş ağrısının da önüne geçer. İltihaplanmanın verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırarak rahatlama sağlar. Öksürüğün giderilmesi için de çok faydalı olan aynısafa, aynı zamanda artrit ve gut gibi eklem ve romatizmal ağrıların azalmasında etki gösterir” bilgisini verdi.

NASIL HAZIRLANIR?

Öz, hazırlanması konusunda şunları anlattı: “Aynısafa yaprakları toplanıp kurutularak çay elde edilebilir. Eğer yaprakları bulunamıyorsa aktarlardan kurutulmuş aynısafa yaprakları temin edilebilir. 1-2 çay kaşığı kadar aynısafa yaprağı bir demliğe koyulur ve 1-2 bardak kaynar su demliğe eklenir. 5-10 dakika boyunca demlemeye bırakılır. Hazırlanan çay süzgeçten geçirilir ve içilir. İsteğe bağlı olarak içerisine bal ya da şeker katılabilir. Ancak aynısafanın faydalarından daha iyi yararlanmak için sade şekilde tüketilmesi daha uygundur.” Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP