Yayınlanma Tarihi :

Aytekin’den zeytinyağı tepkisi

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talebi üzerine 20 yıl sonra ilk kez dökme zeytinyağı ihracatını yasakladığını söyledi. Aytekin, “Üreticiyi koruyacağız diye alınan bu karar, aslında zincir marketlerin baskısı ile enflasyonu arttıracağı gerekçesiyle alındı” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, 20 yıl sonra ilk kez dökme zeytinyağı ihracatının yasaklanmasına tepki gösterdi.

Aytekin, “Tüm dünyada süregelen koronavirüs salgını, üretim kalemlerinde de ciddi değişikliklere sebep oluyor. Tarım sektöründe yaşanan durum ise tam anlamıyla bir fırsatçılık dönemi.  Tarım tüm dünyada öngörülemez bir krize evriliyor. Bir yandan, küresel anlamda dev şirketler stokçuluğa başlarken, bir yandan üreticilerin elinde mahsuller kalıyor. Bunun son örneği zeytinyağında yaşanıyor. Küresel anlamda yaşanan bitkisel yağ fiyatlarındaki değişim, nitelikli tarım politikası olmayan ve riski ön görmeyen ülkelerde daha ağır şekilde ilerledi. Bu fiyatların en çok mağdur ettiği ülkelerden birisi de Türkiye oldu.

İktidarın yönetemediği tarım politikaları yüzünden insanlar pet bardakla yağ alıyor. Şimdi ise yeni bir kriz kapımızda. Tarım Bakanlığı’nın talebi üzerine, İhracat Genel Müdürlüğü dökme zeytinyağı ihracını yasakladı. Bunu yaparken de; dünyada yağ sektöründe belirsizlik var, gerçekten ihtiyaç mı var, yoksa stok mu yapılıyor bilemiyoruz o yüzden yağ stoklarımız bizde kalsın gibi naif bir talebe sığınıyor. Bu açıklamayı kim keşfettiyse cidden tebrik etmek gerekir. Keşke aynı hassasiyeti domates, ayçiçek yağı, mısır, fındık gibi ürünlerde de kullanabilselerdi. Bu karar maalesef üreticileri mağdur edecek bir karardır. Çünkü sezonun ortasına gelinmiş, sıkımlar bitmiş, piyasa fiyatları oluşmuşken bu kararı almak üreticiyi zora sokmaktır. Zaten doğa şartları bu sene üretimi düşürmüştür. Bu sebeple yağlık zeytin fiyatlarında yükselişler yaşanmıştır. İşin aslı üreticiyi falan değil, üç harfli zincir marketleri korumaktır” dedi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP