Yayınlanma Tarihi :

Ayvalık ve Cunda sofralarının vazgeçilmezi Sıcak Ot

Yapımının kolaylığıyla ters orantılı bir lezzete sahip olan Sıcak Ot’u Ayvalık’a yolunuz düştüğünde, mutlaka denemelisiniz.

Ayvalık ve Cunda sofralarının vazgeçilmezi Sıcak Ot

Ege Bölgesi’nin incisi Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda mutfak kültürüyle de dikkat çekiyor. Bu mutfak kültürünün en özel lezzetlerinin ilk sıralarında yer alan Sıcak Ot, herkes tarafından beğeniliyor.

Ayvalık ve Cunda Adası mutfağının vazgeçilmez mezelerinden olan Sıcak Ot, genel olarak pazı ve deniz fasulyesi kullanılarak yapılsa da ısırgan otu, semizotu, ve pancar yaprakları gibi yeşil yapraklı sebzeler kullanılarak da yakalanabilen bu lezzet, bölgenin zeytinyağı ile harmanlanarak sofralara taşınıyor. Özellikle balık yemeklerinin yanında servis edilen Sıcak Ot, hem hafifliği hem de lezzetiyle biliniyor.

Oldukça lezzetli olan Sıcak Ot’un yapımı ise oldukça basit; 200’er gram pazı ve deniz fasulyesi ya da ısırgan otu, semizotu veya pancar yaprağı, 1 adet orta boy soğan, 2-3 diş sarımsak, 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz, karabiber ve limon suyunuz var ise malzemelerinizi yıkayıp, doğrayıp hazırladıktan sonra zeytinyağı bir tavada ısıtılıyor. Soğan ve sarımsak eklenerek pembeleşinceye kadar kavrulup, üzerine doğranmış otlar eklenir ve kısık ateşte yavaş yavaş karıştırılarak pişirilir. Tuz ve karabiber ile tatlandırılan sebzeler yumuşayıp, suyunu çekene kadar pişirilmeye devam edilir. Ocaktan alınmadan hemen önce limon suyu eklenir ve karıştırılır. Ilık olarak servis edilen Sıcak Ot’un üzerine yoğurt ilave edilip, zeytinyağı gezdiriliyor.  

Düşük kalorili ve besleyici bir meze olan Sıcak Ot, içeriğindeki yeşil yapraklı sebzeler sayesinde yüksek oranda C vitamini, demir, kalsiyum ve lif içerir. Bu sayede hem sindirimi destekler hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı yağ asitleri açısından zengin olan yörenin zeytinyağı ise kalp sağlığını korur.

Yapımının kolaylığıyla ters orantılı bir lezzete sahip olan Sıcak Ot’u Ayvalık’a yolunuz düştüğünde, mutlaka denemelisiniz.  Ayvalık ve Cunda Adası mutfağının özgün tatlarından birisi olan Sıcak Ot’u deneyimlemek, Ege’nin doğallığını ve lezzetini bir arada yaşamak isteyenler için kaçırılmaması gereken fırsatlar arasında sayılıyor.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP