DOLAR28,9706% 0.05
EURO31,8506% 0.14
STERLIN36,8234% 0.17
FRANG33,1737% 0.12
ALTIN1.903,10% 0,09
BITCOIN1.096.972-0.115

Bademler çiçek açtı

Yayınlanma Tarihi :

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ılık hava meyve ağaçlarını canlandırırken, badem ağaçları da çiçek açtı. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Balıkesir Şube Başkanı Şenol Özcan, önümüzdeki günlerde yaşanacak soğuk havaların çiçek açan ağaçları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Özellikle ovalarda çiçek açan badem ağaçlarının baharı andırdığını, ağaçların ılık havaya aldandığını anlatan Özcan, “Geçtiğimiz günlerde havalar ılık geçti. Badem ağacı da sıcağı ve birkaç gün güneşi gördü mü hemen çiçek açmaya başlar. Çok erken oldu. Önümüzde daha soğuk günler var. Büyük ihtimalle bu ağaçlar aldanacak ve yazık olacak” dedi.

KIŞ ORTASINDA AĞAÇLAR ÇİÇEK AÇTI

Özcan, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bazı ağaçların ‘yalancı bahar’a aldanarak, çiçek açtığını belirterek, “Normalde bitkiler ve ağaçlar, kendi yaşadığı coğrafya üzerinde özellikle kış aylarında üşüme ihtiyacını karşılayıp, sonrasında da ılık geçen hava şartlarında çiçek açarlar. Bölgemizde geçen dönemde oluşan soğuk havada, ağaçlar üşüme ihtiyaçlarını karşıladı. Bu günlerde de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde geçmesi nedeniyle ağaçlar çiçeklerini açtı” diye konuştu.

“KAYIPLARA NEDEN OLABİLİR”

Meyve ağaçlarında erken çiçek açmanın üretimi olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Özcan, “Bu arzu edilen bir olay değil. Ancak yapacak bir şey yok. Erken çiçek açmasının ağaçlara bir zararı yok. Ama meyve üretimi anlamında kayıplara neden olabilir” dedi. Cengiz GÜNER

YORUM YAP