DOLAR 31,1214 % 0.26
EURO 33,8075 % 0.52
STERLIN 39,5070 % 0.33
FRANG 35,4071 % 0.49
ALTIN 2.034,57 % 0,10
BITCOIN 1.610.159 -0.946
Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir, Engelsiz Yaşam Fuarı’nda

Balıkesir, Engelsiz Yaşam Fuarı’nda

Türkiye’nin İlk ve Tek, Dünya’nın 6. Engelsiz Yaşam Fuarı, 13. kez İstanbul’da kapılarını açtı. Engelli ve yaşlı bireylerin sağlık, rehabilitasyon ve sosyal yaşama erişimlerindeki engelleri en aza indirme hedefi doğrultusunda düzenlenen Engelsiz Yaşam Fuarı üçüncü gününde devam ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, İstanbul Expo organizasyonu ve TOBB ile KOSGEB’in desteğiyle gerçekleşen Engelsiz Yaşam Fuarına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Dairesi ve Balıkesir Kent Konseyi Engelsiz Şehir Balıkesir Meclisi de katıldı.

Tüm Türkiye’den bir çok belediye, sivil toplum kuruluşu ve dernekler fuarda stand açıp kendi şehirlerinde engellilerle ilgili yaptıkları işleri anlatıp, şehirlerini tanıtıyorlar.

Uluslar arası Down Sendromu Marmara ve Balıkesir Temsilcisi Özel Eğitim Öğretmeni Rafet Çelik, “Balıkesir’den her gün 50’şer kişilik engelli grup otobüsle fuara getiriliyor. Balıkesir olarak engelliler ile ilgili yaptığımız projeleri anlatıyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği tekerli sandalye simülasyonunu tanıtıyoruz. Tekerlekli sandalyeye oturup similasyon gözlüğünü takarak engellilerin yaşadığı zorlukları görüyorsunuz. Böylece tekerlekli sandalye ile engellilerin önüne nasıl zorluklar çıkıyor, nasıl mücadele veriyorlar empati yapabiliyor, farkındalık kazanıyorsunuz. Fuara medikal firmalar da katılıyor. Engelli bireyler ihtiyacı olan ürünleri orada görerek deneyerek alabiliyor” dedi.

Engelli ve yaşlı bireyler, aileler ve bakıcılar, üreticiler, sağlayıcılar, STK’lar  ve kamu kurumlarını ilgili sektör paydaşlarıyla bir araya getirecek fuar ile engelli ve yaşlı bireylere yönelik güncel teknolojik ürünler ve çözümlerin yanı sıra sunulan hizmetler konusunda farkındalığı artırma ve iletişim ağlarının geliştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

30 Kasım’da başlayan Engelsiz Yaşam Fuarı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın katılımıyla düzenlenecek etkinliklerle son bulacak. Bilge Yurdusev

Kaynak : Bilge Yurdusev

YORUM YAP