Yayınlanma Tarihi :

Balıkesirli üreticiler domates ve biberde bolluk bekliyor

Balıkesir’de tarım faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor.

Balıkesirli üreticiler domates ve biberde bolluk bekliyor

Balıkesir’deki domates ve biber üreticileri, bu yıl ürünlerinden umutlu. İklim şartlarının bugüne kadar son derece olumlu geçmesi, çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Üreticiler, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde rekoltenin beklenenden çok daha yüksek olacağını dile getiriyor.

Bu yılın başından itibaren, Balıkesir’de tarım faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. Bölgede yapılan ekim ve dikim çalışmalarının ardından, mevsim normallerine uygun yağışlar ve sıcaklıklar, ürünlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağladı. Özellikle domates ve biber tarlalarında gözle görülür bir verim artışı yaşanıyor.

Balıkesir’de yıllardır çiftçilik yapan Ahmet Yılmaz, bu yılki tarım sezonundan oldukça umutlu. Yılmaz, “Bu yıl hava şartları gerçekten bizden yana oldu. Hem yağmur hem de güneş tam zamanında geldi. Eğer böyle devam ederse, bu sezon beklediğimizin çok üzerinde bir rekolte elde edeceğiz” dedi.

Bir diğer üretici, Zeynep Kaya ise, “Geçtiğimiz yıl bazı iklimsel zorluklarla karşılaştık, ama bu yıl gerçekten şanslıyız. Tarla kontrollerimizde bitkilerimizin ne kadar sağlıklı olduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Eğer böyle giderse, domates ve biberde bolluk yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin umut dolu beklentileri, Balıkesir ekonomisine de olumlu yansıyacak gibi görünüyor. Yüksek rekolte, hem iç piyasada fiyat istikrarı sağlayacak hem de ihracat olanaklarını artıracak. Uzmanlar, bu durumun hem üreticilere hem de tüketicilere büyük fayda sağlayacağını belirtiyor.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP