DOLAR28,9363% 0.04
EURO31,2265% 0.23
STERLIN36,3615% 0.06
FRANG33,0763% 0.1
ALTIN1.886,74% 0,15
BITCOIN1.279.8710.964

Başkan Bilal: Ücretler yetersiz

Yayınlanma Tarihi :

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, ‘Hemşireler Haftası’nda yaptığı açıklamada hemşirelerin sorunlarına dikkat çekti.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, Türkiye’de görev yapan 153 bine yakın hemşirenin ‘12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı bayram havasında kutlamalarını istediklerini ancak yaşanan sorunlar nedeniyle bunun mümkün olmadığını söyledi.

Bilal, “Biriken sorunlar, karşılanmayan talepler ve gerçekleşmeyen beklentiler nedeniyle bu uzak bir hayal olarak kalmıştır. Gece gündüz, bayram, tatil demeden devletimizin verdiği görevle milletimize hizmet eden, ailesinden, sosyal yaşamından kutsal görevi için fedakarlıkta bulunan hemşirelerimizin hakkının ödenemeyeceği konusunda tam bir mutabakat vardır. Fakat iş haklarını vermeye gelince ne yazık ki geride durulduğunu, kulak üstüne yatıldığını görüyoruz.

Taşerona kadro verildi ama hala sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam modelleri ile ekonomik ve özlük hakların kısıtlandığını görüyoruz. Bunun sonlandırılması adına tüm sözleşmelilerin kadrolu olması için Türkiye Kamu-Sen olarak bir dilekçe kampanyası başlattık. Bu konuda kadrolu olmayan tüm çalışanlardan, hemşire arkadaşlarımızdan mücadelemize destek bekliyoruz.

Hemşirelerimizin iş yükü katlanılmaz bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye’de 100 bin kişiye düşen ebe hemşire sayısı 257 iken OECD ortalaması ise bin 98’dir. Yani Türkiye’deki hemşireler OECD ortalamasına göre 4 kat daha fazla çalışmaktadırlar.  Bu yoğun iş yükünün yanında her gün yaşanan şiddet vakaları ve mobbinglerde eklendiğinde çalışanların tükenmişlik sendromuna mahkum edildiklerini görüyoruz” dedi.

“ÜCRETLER HER GEÇEN GÜN ERİYOR”

Hemşirelerin daha çok çalışırken ücretlerinin ise her geçen gün eridiğini kaydeden Musa Bilal, açıklamasına şöyle devam etti: “Herkes 5-6 yıl önce aldığı döner sermayeyi mumla aramaktadır. İş yükü artarken performans ücretleri yok olarak, sabitten başka para ele geçmez  olmuştur. Bunun yanında bir de malum sendikanın toplu sözleşmede imza attığı enflasyonun altında ezilen zam artışıyla maaşlarda erimiştir. Talebimizi döner sermayelerin arttırılarak emekliliğe yansıtılması ve memurlara büyümeden pay verilmesidir. Ancak böylelikle çalışanlar bir nebze olsun rahatlayabileceklerdir.

Bunun yanı sıra hemşireler haftasında hemşirelerimiz memnun edecek bir gelişmede hiç şüphesiz ki emeklilere verilecek olan bayram ikramiyelerinin tüm kamu çalışanlarına ödenmesine yönelik talebimizin hayata geçirilmesi olacaktır. Aileleriyle 10 milyon vatandaşımızı sevindirecek bu gelişmeye hükümetin bir an önce imza atmasını bekliyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak bunun için yoğun bir mücadele veriyoruz. Hükümet bu talebimize sessiz kalmamalıdır. İkramiye bizim hakkımızdır. Mutlaka hanemize yazılmalıdır.” İmran YOLAÇ

YORUM YAP