Yayınlanma Tarihi :

Batı Anadolu Çepnileri Derneği kuruldu

Batı Anadolu Çepnileri Derneği kuruldu

Balıkesir’de Ege ve Marmara’daki 6 ildeki Çepnileri bir araya getiren Batı Anadolu Çepnileri Derneği kuruldu. Dernek Başkanı Mahmut Özen, “Ege ve Marmara Bölgesinde yaşayan Çepniler arasında birlik beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayarak kültürümüzü ve inancımızı gelecek nesillere, çocuklarımıza aktarmak için bir araya geldik” dedi.

Balıkesir’de yeni kurulan Batı Anadolu Çepnileri Derneği Başkanı Mahmut Özen, yönetim kurulu üyesi Seyfi Oğuz ve kurucu üye Raif Karakurt, HABERCİ’yi yeni yerinde ziyaret etti.

Dernek Başkanı Mahmut Özen, HABERCİ Genel Müdürü Orhan Köken ile görüşerek dernek çalışmalarını anlattı. Çepnilerin 24 Oğuz Boyundan biri olduğunu belirten Başkan Özen, “Çepniler özellikle Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına önemli katkılar yapmış bir Türk Boyudur. Dernek olarak Ege ve Marmara Bölgesi’nde Aydın, Manisa, İzmir, Çanakkale ve Bursa’da yaşayan Çepnileri bir araya getiriyoruz. Amacımız Çepniler arasında birlik beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak, kültürümüzü ve inancımızı yaşatmak ve gelecek nesillere, çocuklarımıza aktarmak. Çepnileri ve Çepnilerin tarihini anlatan seminer yapmak, Çepni festivali düzenlemek, yurt yaptırmak, lise öğrencilerine üniversiteye hazırlık kursu düzenlemek, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermek, ihtiyaç sahiplerine giyim ve gıda yardımı yapmak, okul, cemevi gibi ibadethanelerin tamir ve tadilat işlerini yapmak, saz ve semah kursu düzenlemek, inancımızla ilgili eğitim vermek” dedi. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP