DOLAR28,9314% 0.05
EURO31,2125% 0.17
STERLIN36,3390% 0
FRANG33,0531% 0.03
ALTIN1.884,39% 0,03
BITCOIN1.281.9331.285

Canbey, Kırgızistan’a gitti

Yayınlanma Tarihi :

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, TBMM tarafından görevlendirildiği program çerçevesinde Kırgızistan’a gitti. ‘Türk Dünyasının Geleceği’ konulu sempozyuma katılan Canbey, ‘Türk Dünyasının Gelecek Perspektifi: Beklentiler ve Fırsatlar’ başlığında konuşma yaptı.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Kırgızistan’da ‘Türk Dünyasının Geleceği’ konulu sempozyuma katıldı. Konuşmasında Türk dünyasının bir ve beraber olması vurgusunda bulunan Canbey, “Türk dünyası bütün Türk halkları için kullanılan genel bir kavram olmasının yanı sıra aynı zamanda bağımsız Türk devletlerinin yer aldığı Türkistan coğrafyasını belirtmektedir. Bugün Türkiye ve KKTC’yi de bu kapsama dahil ettiğimizde, Türk dünyası olarak nitelenen bu alan yüzde 90’ı Türk olan 150 milyonu aşkın bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır” dedi.

Türk Cumhuriyetlerinin uluslararası toplumun nezdinde müreffeh, siyasi ve ekonomik bakımdan istikrarlı, kendi ayakları üzerinde duran saygın ülkeler olmaları için hep birlikte çalışmanın politikalarının temelini teşkil ettiğini kaydeden Milletvekili Canbey, “Bu anlayışla Türkiye olarak, Türk Cumhuriyetlerini ilk tanıyan, başkentlerinde Büyükelçilik açan ilk ülke olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz 30 yılda elde edilen başarıların bir neticesi olarak bugün kardeşlerimizin bu hedefe ulaştıklarını görmek bizler için mutluluk kaynağıdır. Bu yönde atılacak adımlarda işbirliği içinde olmayı sürdüreceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM YAP