Yayınlanma Tarihi :

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli: Yerli Üretici korunsun

Et fiyatlarındaki önlenemeyen artışın nedenlerinin kapsamlı olarak incelenmesi gerektiğini ifade eden CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, 2010-2019 yıllara arasında Türkiye’nin 4 milyon 876 bin büyükbaş hayvan ithal ettiğini, son iki yıldaki ithal hayvan sayısının ise bir milyona yaklaştığına dikkat çekerek, “Çözüm ithalata değil yerli üreticiyi desteklemekte aranmalı” dedi.

Şehirli, “Besiciler gerekli şekilde desteklenmediği, girdi maliyetleri arttığı ve sütte gerekli fiyat artışı olmadığı için süt inekçiliği yapan besici, hayvanlarını kesime gönderdi. Süt inekleri kesime gittiği için buzağı sayısı sürekli azalıyor. Bunun yanında buzağı ölümleri bir türlü önlenemedi. Hayvan hastalıklarıyla ilgili mücadelede ne yazık ki; yeterli önlemler alınmıyor” ifadelerini kullandı.

“YEM FİYATI ARTIYOR”

Yem fiyatlarının bir yıl içinde neredeyse iki kat artması nedeniyle besicinin 12 ay kapalı ortamda beslemek zorunda kaldığı hayvanlarına yeterli yem veremediğine dikkat çeken Şehirli, “Besicinin 300 kilogram et alacağı hayvandan 200 kilogram et elde etmek durumunda kalması et açığının oluşmasının nedenlerinden biridir. Buzağı ölümleri, hayvan hastalıkları ve yeterli beslenmenin sağlanamaması sorunların artmasına vesile oluyor” diye konuştu.

“ARACI DEĞİL BESİCİ KAZANMALI”

Para kazanamadığı için hayvancılığı bırakmak zorunda kalan besicinin sorunları çözülmesi gerektiğini işaret eden CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, “Besicinin kazancının makul seviyeye ulaştırılması konusunda adımlar atılmalı ve süreç bir planlama çerçevesinde yürütülmelidir. Besicileri mağdur eden girdi maliyetlerinde artış ve yaşadığı sorunların yanı sıra tüketiciye satılan et fiyatındaki yükselişin Meclis araştırması ile kapsamlı olarak ele alınmalı” dedi. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP