DOLAR28,9674% 0.03
EURO31,8620% 0.25
STERLIN36,8119% 0.17
FRANG33,2043% 0.2
ALTIN1.903,33% 0,10
BITCOIN1.096.184-0.566

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Çiftçimiz elektrik mağduru

Yayınlanma Tarihi :
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Çiftçimiz elektrik mağduru

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, tarımın başkenti Balıkesir’de tarımsal sulamada kullanılan elektriğin çiftçileri mağdur ettiğini söyledi. Akın, “Çiftçilerimizin tarım girdilerinde zam şampiyonu elektrik oldu. Enerjide çağ atladık diye nutuk atan iktidar, görüyoruz ki çiftçinin elektrik faturalarına çağ atlatmış durumda” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında tarımsal sulamada kullanılan elektrik tarifesinin son 7 yılda yüzde 267 zamlanarak tarımsal girdilerde zam şampiyonu olduğunu bildirdi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ BU KOŞULLARDA NASIL ÜRETİM YAPACAK?”

Mecliste konuşan Akın, “Tarımın başkenti Balıkesir’de ve tüm Türkiye’de çiftçilerimiz tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin faturaları yüzünden mağdur oluyor. Çiftçilerimizin tarım girdilerinde zam şampiyonu elektrik olmuş durumda. 2014 yılından bu yana tarımsal sulamada elektrik fiyatları yüzde 267 oranında zamlandı, son bir yılda yüzde 30 oranında zamlandı. Soruyorum: Hangi çiftçimiz bu kadar para kazandı? ‘Enerjide çağ atladık’ diye nutuk atan iktidar, görüyoruz ki çiftçinin elektrik faturalarına çağ atlatmış durumda. Tarımsal sulama nedeniyle elektrik borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimizin tarımsal desteklemeleri hukuksuzca bloke ediliyor, ya hiç ödenmiyor ya da kesintiye uğruyor. Çiftçilerimiz bu koşullarda nasıl üretim yapacak? 31 Mart’a kadar Tarım Krediye borcu olan çiftçilerimizin haciz işlemleri durdurulmuştu ancak bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılması için kanun tekliflerimiz var. Derhal gereğini yapın ve çiftçilerimizi rahatlatın” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM YAP