Yayınlanma Tarihi :

CHP’li kadınlar çocuk istismarına öfkeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener, Adana’da 3 yaşındaki çocuğa yapılan istismara büyük tepki gösterdi. Parti binasında İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Haydar Çuhadar ve Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın’ın da katıldığı toplantıda konuşan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener, yaşanan çocuk istismarları karşısında kadınlar olarak ciğerlerinin yandığını, uykularının kaçtığını söyledi.

Şener, “Adana’da sokak düğünü sırasında düğün sahibinin evinde uyuyan 3 yaşındaki çocuk S.K. isimli şahıs tarafından istismara uğradı. Her gün yeni bir çocuk istismarı ile uyanıyoruz. Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin raporuna göre son 10 yılda çocuk istismarı vakalarında yüzde 700 artış yaşandığı, adliye verilerine göre dört tecavüz davasının birinin çocuklarla ilgili olduğu saptanmıştır. Dünya ortalamasında ülkemizin üst sıralarda yer aldığı dikkat çekicidir. Çocuk istismarı vakalarına her gün yenisi eklenirken, hükümetin yaptığı yeni yasal düzenlemeler ve yargıda uygulanan cezasızlığın istismarın önünü açtığını görüyoruz.

Çocuk istismarının bir bahanesi yoktur. Bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi ya da herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz. Tecavüzcüsüyle evlendirilmek üzere çıkarılmak istenen yasa tasarılarının küçük yaşta evliliğe özendirilen eğitim müfredatlarının, kız çocuklarının istismar edilmesi inançla, gelenekle açıklanarak meşrulaştırılmak isteniyor.

Bir kereden bir şey olmaz denerek Ensar Vakfı’nda ortaya çıkan istismarda çocuklara değil, vakfa siper olunan bir politik ortamda, bu son yaşanan istismar olayı ne yazık ki bizleri şaşırtmadı. Her gün bir yurttan, okuldan, hastaneden mahalleden çocuk istismarı haberleri duymak istemiyoruz. Biz kadınların ciğeri yanıyor, uykusu kaçıyor. Bu durumu kabul edemiyoruz. Bunun için yürütülen mevcut politikaların değiştirilmesi ve gerekli cezaların uygulanmasını istiyoruz. Her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız.  Çocuk istismarı davalarının takipçisi olacağız” dedi. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP