DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

“Deprem doğa olayıdır, engelleyemeyiz”

“Deprem doğa olayıdır, engelleyemeyiz”

ÖZEL HABER – İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şubesinin önceki dönem başkanlarından Hikmet Cesur, HABERCİ’ye yaptığı özel açıklamada yüz yılın en büyük depremini yaşadığımız bu günlerde maalesef uzmanların tüm uyarılarına rağmen alınması gereken tedbirlerin alınmadığı için ülke olarak büyük bir fatura ödemekte olduğumuzu söyledi. Cesur, “Deprem bir doğa olayıdır, bunu engellememiz mümkün değildir. Ancak bu doğa olayını afete dönüşmesini engellemek mümkündür” dedi.

“YAPMAMIZ GEREKENLERİN HİÇ BİRİNİ YAPMAMIŞIZ”

Bir doğa olayı olan depremin olacağının bilindiğini, sadece zamanının bilinmediğini anlatan Cesur, “Fay hatları biliniyordu. Bu bölgelerde alınması gereken tedbirler biliniyordu. Deprem sonrası yapılması gerekenler biliniyordu. Ancak görüldü ki gerekenlerin hiç birini yapmamışız. Tabi ki faturası ağır oldu. Şehirlerimiz yerle bir oldu. 40 bini aşkın can kaybımız var. Çok büyük acılar yaşadık, yaşıyoruz. Peki bu acının sorumlusu kim? Düşen bir çığdan hiçbir kar tanesi kendini sorumlu tutmazmış. Sorumlu kim biliyor musunuz? Uzmanların tüm uyarılarına rağmen tedbir almayan, görevlerini yapmayan siyasiler, yöneticiler, Yapı Denetim firmaları, Mühendisler, inşaatta çalışan ustalar başta olmak üzere hepimiz” diye konuştu.

CESUR’DAN İMAR AFFI VURGUSU

Cesur, açıklamasında tüm uyarılara rağmen imar affı çıkararak, cinayet işleyenleri, rant odaklı imar planı hazırlayanları itham etti. Türkiye Mimar Mühendis Odalarını işlevsiz hale getirenlere de dikkat çeken Hikmet Cesur, sorumlu olarak inşaatlarda ucuz işgücü olarak görülerek yıllık 4-5 bin liraya şantiye şefi çalıştıranları gösterdi. Parası olan herkesin müteahhit olarak çalıştığına dikkat çeken Cesur, sorumlu olarak yapı denetim firmalarında mühendis yerine, diplomalarını çalıştıranları hedef tahtasına koydu.

“YAPILMASI GEREKENLER BELLİ”

Bu alanda görevini layıkıyla fen kurallarına uygun yapmayanları da hedefe koyan Cesur, sözlerine şöyle devam etti: “Halbuki tüm bu acıları yaşamamak adına yapılması gerekenler belli. Deprem bir doğa olayıdır. Bugün olduğu gibi yarında olacaktır. Bunu engellememiz mümkün değil. Ancak, afete dönüşmesini engellemek mümkün. Yapılması gereken daha fazla gecikmeden bu konuda liyakatli ve eğitimli uzmanların liderliğinde alınması gereken tedbirleri bir bir almaktır. Bu konuda gerekli maddi kaynağı da derhal yaratmaktır. Doğa ile inatlaşmak olmaz. Fay hatları üzerinde yaşadığımız acı tecrübelere rağmen, yapılaşmaya müsaade etmek, cinayet ile eşdeğerdir.

Zeminin uygun olduğu yerlerde mühendislik kurallarına uygun yapılar inşa etmeliyiz. İnşaat aşamasında projenin öngördüğü her kurala koşulsuz uyulmalı. Daha önce inşa edilmiş tüm yapıların durumu hızla gözden geçirilmeli ve yapı stoğu belirlenmelidir. Depreme güvenli olmayan yapılar yıkılmalı. Bu konuda vatandaşlara gerekli maddi yardımlar yapılmalı. Yaşadığımız bu felaketten sonra bir çok insan yaşadığı binanın ne kadar güvenli olup olmadığını öğrenmek istiyor. Yapı performans testi ile binanın son deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığına bakılır. Bu testi gerekli belgelere sahip Mühendislik firmaları yapabilmektedir. Umarım ülkem bir daha böylesine büyük acılar, yıkımlar yaşamaz. Yaşamaması içinde herkes üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmelidir.” Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP