DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

Depremzedelere özel Sevgi Market

Depremzedelere özel Sevgi Market

Sındırgı’da, deprem bölgesinden gelen 200’ün üzerindeki afetzedenin, gıdadan giyime kadar genel ve günlük ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmeleri Sevgi Market kuruldu.

Sındırgı’ya gelen ve AFAD koordinasyonunda getirilen afetzede vatandaşların yardımlardan faydalanabilmesi adına deprem koordinasyon merkezine kayıt yaptırması gerekiyor.

Sındırgı Belediyesi, İlçe Kaymakamlığı ve Müftülük iş birliği ile Sındırgı Belediyesi giriş katında oluşturulan deprem koordinasyon merkezine kayıt yaptıran afetzedelerin tüm ihtiyaçları hayırseverler aracılığı ile karşılanıyor. Konaklama, yakacak, ev eşyası gibi yardımların yanı sıra günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmeleri adına Sındırgı Belediyesi zemin katında giriş ve çıkışları ayrı kapılardan sağlanan Sevgi Market oluşturuldu.

A’dan Z’ye temel ihtiyaçların tamamı bu markette yer alıyor. Kayıtlarını yaptıran afetzedeler, kendilerine verilen kartlar aracılığı ile ihtiyaçlarını alabiliyor. Sındırgı’nın evlerde üretilen doğal ürünleri de vatandaşlar tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak adına Sevgi Market’e bağışlanıyor. Gerekli durumlarda ve uzak bölgelerde konaklayan afetzedelerin ulaşımı da Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekiplerince sağlanıyor. Temel ihtiyaçların yanı sıra Sevgi Market’te çocuklar da unutulmadı. Çocuklar için oyuncaklar, oyunlar ve kitaplar da yer alıyor. Marketi ziyaret eden çocuklara görevli personel tarafından oyun terapisi de uygulanıyor.

İlk günden bu yana gıda, hijyen, sağlık, kıyafet, yakacak gibi 30 tır yardım bölgeye gönderilirken, iş makinesi ve görevli personel de depremin yaralarını sarmak adına AFAD koordinasyonunda ihtiyaç duyulan bölgelerde hizmet veriyor. Sındırgı Belediyesi ve ilçe kaymakamlığı koordinasyonunda, tüm STK, siyasi parti ve kamu kurumlarının iş birliği içerisinde gerçekleştirilen yardımların yanı sıra ilçede konaklayan afetzedelerin ihtiyaçları da tamamen hayırsever vatandaşlar tarafından sağlanıyor. 35 bin nüfuslu küçük ilçede kocaman yürekler yaraları birlikte sarıyor.

Sevginin her türlü engeli, olumsuzluğu ortadan kaldırdığını belirterek, bu sebeple Sevgi Market adını verdiklerini belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, “Sındırgı’da belediye binamızın altında olan bu yemekhanemizi bir kıyafet, gıda ve diğer ihtiyaçları karşılayabilecek bir markete dönüştürdük. Markete depremzedeler gelip çoluğunun çocuğunun kendinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar, kayıtlar tutuluyor. Oradaki insanlar çok rahat bir şekilde insanlar ihtiyaçlarını karşılamış oluyor. İhtiyaçlarını aldıktan sonra da bir incelik olarak, kimseye mahcup olmasın diye onları arka kapıdan çıkarıyoruz” diye konuştu. (iha)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP