DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.120.6421.189

Devlet el uzattı, 123 bağımlı umuda kapı açtı

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir’de Vali Hasan Şıldak’ın başlattığı ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” isimli uyuşturucuyla mücadele projesine 123 bağımlı, uyuşturucudan kurtulmak için başvurdu. Rehabilitasyon programına uyum sağlayarak, madde kullanımını bırakan ve başarılı olan 8 kişi, İŞKUR aracılığıyla kamu kurumlarında 6 ay süreli istihdam edilmeye başlandı.

Balıkesir’de Vali Hasan Şıldak’ın hayata geçirdiği, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yürütülen, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Odası başta olmak üzere çok sayıda kamu kuruluşunun da destek sağladığı ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ isimli uyuşturucuyla mücadele projesi meyvelerini vermeye başladı.

123 BAĞIMLI, UYUŞTURUCUDAN KURTULMAK İÇİN BAŞVURDU

16 Kasım 2020 tarihinde tanıtım toplantısı yapılarak hayata geçirilen projeye bugüne kadar 123 madde bağımlısı başvurdu. 80’i il merkezinden, 43’ü ise ilçelerden olan bağımlılara, kendileri için belirlenen en uygun tedavi yöntemi ve  rehabilitasyon programına alındı.

AİLELERE DE DESTEK VERİLİYOR

Proje kapsamında ailelere de sosyal inceleme yapılarak bağımlılık olgusunun bir bütün olarak ele alınması ve bütün yönleriyle olumsuz şartlar içinde bulunan kişilere her yönden destek sağlanıp sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılması amaçlanıyor.

REHABİLİTASYON SÜRECİNDE BAŞARILI OLAN 8 KİŞİ KAMUDA İŞE BAŞLADI

Proje kapsamında yeni bir aşamaya geçildiğini kaydeden Vali Hasan Şıldak, “26 Şubat Cuma günü itibariyle projede yeni bir aşamaya ulaştık. Madde kullanımını bırakarak uygulanan tedavi programını tamamlayan ve rehabilitasyon programında da uyum sağlayarak başarılı olan 8 vatandaşımız İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 6 ay süreli olarak çeşitli kamu kuruluşlarında istihdam edilmeye başlandı. Proje süreci gereği, 6 aylık dönemde test sonuçlarının olumlu gerçekleşmesi, çalışma koşulları ve sosyal hayata uyum durumları değerlendirilerek bu vatandaşlarımız özel sektör kuruluşlarında kalıcı olarak işe yerleştirilecek. Önümüzdeki dönemde tedavi ve rehabilitasyon programlarında istenilen uyum ve başarıyı göstererek belirli düzeye ulaşan diğer vatandaşlarımızın da istihdamları planlanacak” dedi.

“DESTEK İÇİN HAZIRIZ”

Projedeki bütün süreçleri yakından takip ettiğini kaydeden Vali Şıldak, “Sonuçları haftalık olarak değerlendiriyoruz. Uyuşturucu İle Mücadele Projesi’nde çok kısa bir süre içerisinde sağlanan gelişmede projenin çok kapsamlı ve sorunun bütün yönlerini ele alıyor olması, en üst düzeyde sahiplenilmesi, proje ekibinin benimseme düzeyinin yüksekliği ve destek sağlayan kuruluşların katkılarının büyük payı bulunmaktadır.

Merkez ve bütün ilçelerimizde uygulanan bu anlamlı çalışma çok sağlam bileşenlerden oluşuyor. İlerleyen süreçte güzel sonuçlar, herkesi sevindirecek ölçüde topluma örnek oluşturacak. Uyuşturucu bağımlılığından kurtularak normal hayata tutunmak için bu proje büyük bir fırsat. Bunun için irade gösteren bütün vatandaşlarımıza destek için hazırız” dedi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP