DOLAR28,9269% -0.01
EURO31,3588% 0.01
STERLIN36,5424% -0.04
FRANG33,1518% 0.05
ALTIN1.886,69% 0,11
BITCOIN1.216.9995.702

Edremit 103 yıl sonra Sabahattin Ali ile buluşuyor

Yayınlanma Tarihi :

Edremit Belediyesi, ülkemizin en önemli yazarlarından Sabahattin Ali’nin 1918-1921 tarihleri arasında Edremit’te yaşadığı evi düzenleyerek öldürüldüğü tarih olan 2 Nisan’da ziyarete açmaya hazırlanıyor.

2 Nisan’da ‘Sabahattin Ali Anı Evi’nin yanı sıra ‘Edremit’in Sabahattin Ali’si’ adlı kitabın tanıtımı ve ‘Sabahattin Anı Anma Etkinliği’ düzenlenecek.

ARSLAN: KENTLER KENDİ KAHRAMANLARIYLA YAŞAR

2-3 Nisan tarihlerinde düzenlenecek ‘Sabahattin Ali Anma Etkinlikleri’ için açıklama yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “1918’de ailesiyle Edremit’e gelen Sabahattin Ali’nin çocukluk ve ilk gençlik yılları burada geçmiştir. Ülkemizin en önemli yazarlarından biri olan Sabahattin Ali’yi Edremitlilerle yeniden buluşturmak için hem onun yaşadığı evi düzenleyerek 2 Nisan’da onun biricik kızı Filiz Ali’nin de katılımıyla halkımızın ziyaretine açacağız, hem de onun anısına hazırladığımız Edremit’in Sabahattin Ali’si adlı kitabı Edremitlilerle sunacağız” dedi.

Arslan, şunları söyledi: “Edremit’te Eski Bayramyeri dediğimiz semtte yaşayan Sabahattin Ali, ilkokula burada gitti, daha sonra Balıkesir Öğretmen Okulu’nu bitirdi ve öğretmen oldu. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarının geçtiği, öğretmenlik yıllarında da gelip gittiği Edremit Sabahattin Ali’nin ilk öykülerini ve şiirlerini yazdığı yerdir. Sabahattin Ali Edebiyatı Edremit’te mayalanır ve o 41 yıllık hayatına onlarca öykü, roman, şiir ve makale sığdırır.

Edebiyatımızda toplumcu gerçekçilik akımının en güzel örneklerinden biri olan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere önerdiği 100 temel eserden biri olan, Yaşar Kemal’in ‘Sabahattin Ali o romanı yazmadaydı ben İnce Memed’i yazamazdım’ dediği ‘Kuyucaklı Yusuf’ romanı Edremit’te geçer. Üstelik Sabahattin Ali yalnızca ‘Kuyucaklı Yusuf’ da değil, Komik-i şehir, Değirmen, Pazarcı, Sulfata ve Hasanboğuldu öykülerinde de Edremit’i anlatır.

Öykülerinde ve romanlarında, insanıyla, doğasıyla, konularıyla,  ‘Kuyucaklı Yusuf’ da Yusuf ile Muazzez’in, ‘Hasanboğuldu’ da Hasan ile Emine’nin aşkıyla Edremit’i anlatır. Onun edebi yolculuğu Kazdağları’ndan başlayıp Almanya’da Kürk Mantolu Madonna’ya kadar uzanır. Sabahattin Ali Edremit’in en önemli sembollerinden ve Edremit’in kahramanlarından biridir, Çünkü o Edremit’in Sabahattin Ali’sidir.

Birçoğumuzun ezbere söylediği Aldırma Gönül, Leylim Ley, Geçmiyor Günler, Göklerde Kartal Gibiydim, Ben Sana Vurgunum, Dağlar, Melankoli gibi birçok şarkının sözleri ona aittir. O yazdıklarıyla insan yanımızı temsil eder, toplumun vicdanıdır. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli anma toplantılarıyla hatırladığımız Sabahattin Ali’ye hak ettiği değeri vermek, onu Edremitlilerle yeniden buluşturmak ve mayalandığı topraklarda ilelebet yaşatmak için onun evini 103 yıl sonra yeninde açıyoruz.” (Haber Merkezi)

YORUM YAP