DOLAR28,9307% 0.05
EURO31,2085% 0.16
STERLIN36,3999% 0.13
FRANG33,0624% 0.04
ALTIN1.887,30% 0,18
BITCOIN1.279.1091.033

Edremit’te Sabahattin Ali Anı Evi açıldı

Yayınlanma Tarihi :

Edremit Belediyesi, edebiyatın ünlü ismi Sabahattin Ali’nin 103 yıl önce Edremit’te yaşadığı ev bir anı evine dönüştürerek halkın hizmetine açtı.

Bir dönem Edremit’te yaşayan ünlü şair ve yazar Sabahattin Ali’nin Hekimzade Mahallesi’nde adının verildiği sokaktaki evi Edremit Belediyesi tarafından anı evi olarak düzenlendi.

Ünlü yazarın kızı Filiz Ali’nin duygusal anlar yaşadığı törende konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Yıl 1918’di. Bundan 103 yıl önceydi. Sabahattin Ali, ailesiyle bu sokağa taşındı. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları buralarda geçti. Bu evde yaşardı. Bu sokaklarda koşardı. Bu dağlarda gezerdi. Çalışkan bir çocuktu. Bir akşam evinde ışık yokmuş.  Sokak lambasının aydınlığında çalışıyormuş. Onu gören Edremit Kuvay-i Milliyecilerinden Ruhi Sağdıç yanına yaklaşmış. Ne yapıyorsun? diye sormuş. Evinde elektrik olmadığını öğrenince, bizim eve gel, dersini bizim evde yap demiş. Babasıyla da konuşup Sabahattin Ali’yle yakından ilgilenmiş. Bu vesileyle sadece bu toprakları kurtaran değil, küçük çocukları da kollayan o şanlı Edremit Kuvay-i Milliyeciler’ine de şükranlarımı sunuyor, onları saygıyla anıyorum.

Ve o çocuk 41 yıllık hayatına çok şey sığdırdı. İlk öykülerini, ilk şiirlerini bu topraklarda, Edremit’te yazdı. Kuyucaklı Yusuf romanı Edremit’te geçti. Nice öykülerinde bu toprakları anlattı. Kazdağları’nda başlattığı edebi yolculuğu, Kürk Mantolu Madonna’yla Almanya’ya kadar uzandı. Ardında eserler, dilimizde şiirlerinden esinlenen şarkılar bıraktı. 73 yıl önce bugün gözlerini yumsa da, yaşayan ve yaşatılan, Edremit’in Sabahattin Ali’sine selam olsun. Yoldaşı Aziz Nesin’e, Rıfat Ilgaz’a ve Nazım Hikmet’e selam olsun. Altını çizerek belirtiyorum. Sabahattin Ali, eşsiz kitaplarıyla yaşıyor. O, ismine ithaf ettiğimiz çalışmalarımızla yaşıyor.

Ve bugün, birlikte açılışını yapacağımız Sabahattin Ali Anı Evi ile yaşıyor. Bugün onun öldüğü değil, onu yaşattığımız gün olarak tarihe not düşülüyor. Çünkü Edremit’in Sabahattin Alisi burada yaşadı, bugünde yaşıyor ve daima yaşayacaktır. İnanın hayatımın en özel günlerinden birindeyim. Belediye Başkanlığım bittiğinde hep bu günü hatırlayacağım. Hayatım boyunca Sabahattin Ali Anı Evini Edremit’e kazandırmış olmakla gurur duyacağım. Bugün müze kıymetliyse, bunda bir kişinin büyük katkısı vardır. O kişi Sabahattin Ali’nin gözbebeği, teşrifleriyle bizleri onurlandıran biricik kızı Filiz Ali’dir. Bir evlat düşünün ki babasına ait eşyaları Edremit Belediyesi aracılığıyla, halkımızla, gelecek nesillerle paylaşmıştır. Ona, iyi ki varsınız diyor ve candan teşekkür ediyorum. Edremit’in Sabahattin Alisi ışıklar içinde uyusun” dedi.

Açılış törenini ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Edremit Belediyesi tarafından hazırlattırılan ve ilk kez yayınlanan ‘Edremit’in Sabahattin Ali’si’ isimli kitap imza töreni ile Edremitlilere dağıtıldı. (Haber Merkezi)

 

YORUM YAP