DOLAR27,1702% 0.16
EURO28,9787% 0.24
STERLIN33,3444% -0.03
FRANG30,0371% 0.22
ALTIN1.681,46% 0,41
BITCOIN726.026-0.197

Eğitim-İş: O resimler hem çığlık, hem de delildir

Yayınlanma Tarihi :

Antalya Elmalı’da iki kardeşin uğradığı cinsel istismara bir tepki de Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube yönetiminden geldi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye artık neredeyse her gün adalete olan inancın biraz daha sarsıldığı bir ülke haline getirilmiştir. Siyasi davalarda iktidarın sopası gibi çalışan sistem, adli davalarda da toplum vicdanında ağır yaralar açmaktadır. Bu durumun son örneği, biri 7 diğeri 10 yaşında olan Antalya Elmalı’daki iki kardeşin uğradığı cinsel istismara ilişkin görülen davada yaşanmıştır. Mağdur çocukların babaannelerinin Balıkesir’de Savcılığa başvurarak eski gelini M.A., kocası R.A. ve onların erkek arkadaşlarından torunlarına cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle şikayetçi olmasıyla ortaya çıkan büyük suç, ne yazık ki adaletle cevaplanmamıştır.

Eğitim-İş olarak uyarıyoruz. Mağdur çocukların kendilerine işlenen suçu anlatan o çizimler bile sanıkların tutuklanmasını gerektirmektedir. O resimler hem çığlık, hem de delildir. O resimler, gözümüzün önünden gitmeyen, boğazımızda demir lokma olan suçların anlatımıdır. O resimler kimsesiz ve cinsel istismara uğrayan iki çocuğun bizlerden yardım istemesidir.

Bu ülkede iki ufacık çocuk, kendilerine karşı işlenen bir suçu resimlerle anlattığında aldıkları tek yanıt, devletin adaleti ve şefkatli kolları olmalıdır. Bu dava bir kez daha göstermiştir ki çocuklara karşı işlenen suçlara dair yasalarda çelişkiler varsa yeniden düzenlenmeli, bu tür davalarda hiçbir ceza indirimi uygulanmayıp potansiyel suçlulara gözdağı verilmelidir. Eğitim-İş olarak davanın takipçisi olduğumuzun altını çiziyor, adalet talebimizi yineliyoruz.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP