Yayınlanma Tarihi :

“Emlakçı seçerken bunlara dikkat!”

Çakıroğlu Emlak adlı işyerinin sahibi Hasan Çakır, ev alım-satımının zor bir süreç olduğunu söyledi. Bu süreci tek başına yönetemeyenlerin, emlakçılara başvurduğunu belirten Çakır, Emlakçı seçiminin de önemli olduğunun altını çizdi.

2018’de çıkan yönetmelik sonrasında herkesin Emlakçılık yapamadığını hatırlatan Çakır, Gayrimenkul alım-satımında ‘sahibinden’ satış tercih edildiği gibi çoğu kişinin de bu işi emlakçılar/ danışmanlar ile çözmek istediğini belirtti. Türkiye’de gayrimenkul ticareti alanında faaliyet gösteren yaklaşık 300 bin kayıtsız emlakçı olduğunun tahmin edildiğini anlatan Çakır, “Taşınmaz ticaretini düzenlemek için 5 Haziran 2018’de Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik yayımlandı. Yönetmelikte emlakçılık bir standarda oturtuldu” dedi.

KOMİSYON ÜCRETİ

Emlakçı ile çalışırken en çok kafa karıştıran konulardan birinin de komisyon olduğunu ifade eden Çakır, hizmet bedeli olan bu komisyonu hem alıcının hem de satıcının ödediğini hatırlattı.

Ev alım satımında ya da kiralamada emlak danışmanlarına ödenen komisyonların yönetmelikle düşürüldüğünü, eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 komisyon ödenirken, artık alıcı ve satıcının yüzde 2 komisyon ödediğini söyleyen Çakır, “Toplam komisyon evin bedelinin yüzde 4’ünü geçemiyor. Kiralamalarda ise komisyon en çok bir aylık kira bedeli olacak” bilgisini verdi.

YETKİ BELGESİ VAR MI?

Yönetmeliğin, taşınmaz ticaretinde yetki belgesini zorunlu kıldığını anımsatan Çakır, “Yetki belgesini 18 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş, hüküm giymemiş kişiler alabiliyor. Emlakçılara 5 Haziran 2018’den itibaren yetki belgesi alabilmeleri için 18 ay süre verilmişti. Bu süre yılsonunda bitecek. Ayrıca işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı veya emlak danışmanı ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine de sahip olması gerekiyor” diye konuştu.

EMLAKÇI SADECE EMLAKÇILIK YAPACAK

Emlakçılık faaliyeti yürüten işletmelere yönelik de bazı şartların olduğunu ifade eden Çakır, Emlakçıların meslek odasına kayıtlı olmaları ve Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefi olmaları gerektiğini belirterek, “Taşınmaz ticaretine yönelik hizmet verilen işletmede, taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamaz. Bir dönem ilçelerde bakkal, manav gibi esnaflar emlak danışmanlığına soyunmuştu. Yönetmelikle bu yasaklandı. Yani, çalıştığınız emlakçı sadece bu işi yapmalı” diye konuştu.

“EV GÖSTERMEK ÜCRETLİ DEĞİL”

Emlakçıların, taşınmazı gösterme hizmeti karşılığında herhangi bir ücret talep edemeyeceğini, ancak işletmenin bulunduğu ilçe sınırı dışında verilen taşınmaz gösterme hizmeti için taşınmazın gösterildiği kişiden ulaşım masrafının talep edildiğini anlatan Çakır, Emlakçıların verebileceği hizmetler hakkında şu bilgiyi verdi:

“Taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak.  Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama yapmak. Taşınmazın rayiç satış veya kira bedeli hakkında bilgi vermek. Tapu işlemlerine aracılık  etmek. Alıcı veya kiracı ile sözleşme yapmak, kira bedeli ödemeleri ile abonelik işlemlerini takip etmek, taşınmazın tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak ve bu hususlarla ilgili süreç hakkında iş sahibini bilgilendirmek. Taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti vermek. Taşınmaz ticaretine ilişkin diğer hizmetleri yürütmek.” Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP