DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.952.638 0.489
Yayınlanma Tarihi :

Et üreticileri, yem zammından rahatsız

Balıkesir Kırmızı Et Birliği Başkanı Cihat Şimşek, son zamanlarda yem fiyatlarına gelen zamlara rağmen karkas et fiyatının artmadan besicilerin üretime devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Balıkesir Kırmızı Et Birliği Başkanı Cihat Şimşek, tüketiciye ucuz et yedirmek için fiyat baskısı yapıldığına dikkat çekerek; yem, elektrik, mazota gelen zamlardan sonra et fiyatları artmadan üretimin devam etmesinin zor olduğunu söyledi.

Şimşek, “Üretim maliyetlerini aşağı düşürmek için yem fiyatlarına ve insafsızca zam yapan yem firmalarına müdahale edilmeli. Tüketiciye ucuz et yedireceğiz diye özel sektör üzerinden yapılan ve yapılacak olan karkas et ve kasaplık hayvan ithalatı tamamen yanlıştır.Bu tür ithalatlar üretimin berbat edilmesi, üreticinin batırılmasıdır. Bunun yanında ithalatçılar zengin ediliyor. Bütün bu gelişmeler göz önüne alındığında hiçbir zaman önünü göremeyen üreticilerin, maliyetlerine gelen zamlar bir yandan ithalat baskısı bir yandan da, bu iki araya sıkışmışlığın içinde üretime devam etmelerini beklemekte zaten yanlıştır.

Tüketiciye uygun fiyata et yedirmek istiyorsak; bugünden itibaren ithalatla ilgili cümle dahi kurulmamalıdır. Masa başında hayvancılık yapıp ithalata dayalı politika ve planlama yerine sahada olup bir ayağı gübrede, bir ayağı toprakta olanlarla Türkiye gerçekleri üzerinden ve bu gerçeklerin hem üreticiye hem de tüketiciye faydalı olacak yönde gelecek planlaması yapmak çok daha doğru olacaktır. Böylelikle üretici sektörde devam edecek, sektöre yeni üreticiler katılacak ve üretim artmış olacaktır. Üreticisi artmış, üretimi artmış ürün zaten tüketiciye uygun fiyata ulaşacaktır” dedi. Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP