Yayınlanma Tarihi :

Gençler Atatürk’ün İzinde

Gençler Atatürk’ün İzinde

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Balıkesir’de coşkuyla kutlandı. Gençler, 19 Mayıs’ı kendilerine armağan eden Ulu Önder Atatürk’e bağlılıklarını Gençlik Yürüyüşü ile bir kez daha gösterdi. Kutlamalar Atatürk Anıtı’nda yapılan tören ve Kurtdereli Spor Salonundaki gösterilerle sona erdi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri Balıkesir Tren Garı önünden ’Ata’ya Saygı Yürüyüşü’ ile başladı. Gençler ellerinde Türk Bayraklarıyla çelenk sunumunun yapıldığı alana kadar yürüdü. Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp’in anıta çelenk sundu. Kutlamalar Kurtdereli Spor Salonu’ndaki gösterilerle devam etti.

Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, İsmail Ok, Serkan Sarı’nın da katıldığı kutlama törenlerinde günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp yaptı.  Özalp “Anadolu’nun bağımsızlık meşalesini, 19 Mayıs 1919’da hiç sönmemek üzere yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; milletimizin umudu, rüyası, duası ve ülkemizin yarınları olan gençlerimize armağan ettiği bu anlamlı günün 104. yıl dönümünde sizleri saygıyla selamlıyorum. Kendisini Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben o gün doğdum.” dediği mukaddes gün 19 Mayıs 1919’dur. Tarihimize ışık tutan Nutuk’un ilk sayfası, “Ya istiklal ya ölüm” anlayışıyla başlayan Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı, hürriyet ve istiklâlin ilk haykırışı, tüm dünyaya ilanıdır. Ezelden beri var olmuş ama asla esir olmamış milletimizin, tarih sahnesinde hürriyet sevdasıyla şahlanışı, göğe yükselişidir. Amasya’ya, Sivas’a, Erzurum’a, Ankara’ya ve nihayet Afyon üzerinden İzmir’e uzanacak uyanışın günüdür. 3 yıl içinde Ege’de denize dökülecek düşmana karşı durmaya ant içilen gündür. Kurtuluş umudunun denenmesi değil, bir inancın sahneye konmasıdır. Bugün, artık tamamı rahmete kavuşmuş atalarımıza saygı ve minnet günüdür. Küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin özünü oluşturan 19 Mayıs ruhu, milletimizin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Zorluklara karşı azim, inanç ve kararlılıkla mücadele etmenin; birlikte yürümenin anlamı bu ruhta gizlidir. Ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de dinamizmi, heyecanı ve umudu her zaman kalbinde taşıyan halkımız, geleceğimizin mimarları gençlerimiz, ay yıldızlı bayrağımızı sonsuza dek dalgalandırarak ülkemizin adını sınırların çok ötesinde duyuracak olan sporcularımız ile Güçlü Türkiye için üretmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nı kutluyorum” dedi. Törende Balıkesir Üniversitesi Öğrencisi Merve Çetin “O Geliyor” adlı şiiri okundu. T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri “Yörük Ali” ve “Nar Danesi” adlı Türküleri seslendirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı “Halk Oyunları” gösterisini sundu.  Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğrencisi Serkan Tavşanlı’nın “İstiklal Savaşında Mustafa Kemal” adlı şiiri duygu dolu anlar yaşattı. Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları ve Kurtdereli Mehmet Pehlivan Spor Lisesi Öğrencileri spor gösterilerini sundu. Balıkesirli Milli sporcuların tanıtımı ve takdiminin ardından T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi “Memleketim” adlı Türküyü seslendirdi. Fatma Uysal

 

 

 

Kaynak : Şeyma Kızıler

YORUM YAP